statystyki

Zaliczki poprawią sytuację wykonawców zamówień

autor: Ewa Grączewska-Ivanova20.03.2009, 03:00

Wykonawca będzie mógł polegać na potencjale podwykonawców przy wykonywaniu zamówienia. Zamawiający udzieli przedsiębiorcy zaliczek na wykonywanie przy dostawach, robotach i usługach. Firma, która nie wygrała zamówienia, odzyska wadium zaraz po rozstrzygnięciu przetargu

Reklama


Reklama


Zamawiający będą mogli udzielać przedsiębiorcom zaliczek na wykonanie zamówień publicznych. Dziś zwykle muszą sami finansować wykonanie zamówienia z kredytu, a dopiero po zakończeniu pracy otrzymują zapłatę. Wprowadzenie zaliczkowania przewiduje projekt pilnej nowelizacji prawa zamówień publicznych przyjęty już przez rząd.

Zaliczka zamiast kredytu

Urząd udzielający zamówienia będzie mógł udzielić zaliczek na poczet wykonania robót budowlanych dostaw i usług, pod warunkiem że wcześniej taka możliwość zostanie przewidziana w ogłoszeniu lub specyfikacji. Z zaliczek nie będzie można korzystać przy trybach niekonkurencyjnych, czyli z wolnej ręki lub w drodze negocjacji bez ogłoszenia. Wartość zaliczki będzie zależała od zamawiającego, który będzie mógł żądać od wykonawcy zabezpieczenia zaliczki, np. gwarancji bankowych. Przy dużych zaliczkach - powyżej 20 proc. - będzie obowiązek jej zabezpieczenia.

- To rozwiązanie ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorców budowlanych. To oni dziś kredytują realizację kosztownych robót budowlanych do momentu wypłaty wynagrodzenia. W pierwotnej wersji projekt ograniczał możliwość udzielania zaliczek wyłącznie do robót budowlanych, ostatecznie jednak z korzyścią dla systemu, z rozwiązania tego będą mogli korzystać także wykonawcy usług i dostaw - ocenia Monika Śmigielska, z Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.

- Przyczyni się to do wzrostu konkurencji w sektorze zamówień, umożliwiając udział w postępowaniach podmiotom, które dotychczas nie były w stanie udźwignąć ciężaru finansowania zamówień o znacznej wartości - dodaje Monika Śmigielska.

- Udzielanie zaliczek było kiedyś powszechne i nadal tak jest w niektórych branżach, np. tam, gdzie obowiązują zasady narzucane przez Bank Światowy - wskazuje Dariusz Koba, prezes Zarządu Centrum Zamówień Publicznych

Według niego zaliczki nigdy nie były sprzeczne z prawem zamówień publicznych.

- Zakaz udzielania zaliczek został wywiedziony z ustawy o finansach publicznych i dlatego to tę ustawę należy zmienić, a nie przepisy o zamówieniach - podkreśla Dariusz Koba.

Pomoc podwykonawców

Wykonawca będzie mógł, wykonując zamówienie, polegać na wiedzy, doświadczeniu potencjale technicznym i personalnym oraz zdolnościach finansowych innych podmiotów. Wystarczy, że przedstawi zobowiązanie innego pomiotu do udzielenia mu wsparcia.

- Możliwość zasłaniania się zdolnościami podwykonawców przez oferenta ubiegającego się o zamówienie była dyskutowana od dawna. Głównym argumentem przeciw takiemu rozwiązaniu była możliwość uzyskania zamówienia przez firmę podlegającą wykluczeniu, np. popełniającej przestępstwa - uważa Dariusz Koba.

- Dla czystości procedur należy rozważyć, czy w sytuacji gdy warunki udziału spełnia podwykonawca, nie powinno się również badać podwykonawcy na okoliczność wystąpienia przesłanek uzasadniających wykluczenie - dodaje Dariusz Koba.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Azis(2009-03-20 09:02) Odpowiedz 00

  Wydaje mi się że pan Koba ma rację , ale zdaje się żezamówienia publiczne po prostu muszą być wg rządu zmienione min. raz na rok, inaczej zaśniedzieje ustawa!

 • Andrzej(2009-03-20 09:31) Odpowiedz 00

  Nowelizacja w bardzo dobrym kierunku, bo o kredyt teraz jest coraz trudniej. Nie rozumiem tylko dlaczego dopiero teraz to zostaje przyjęte. Ciekawie kiedy dojdzie do tej pięknej chwili kiedy PZP będzie już dobre

 • Do Andrzej(2009-03-22 12:56) Odpowiedz 00

  Za dużo opymizmu. Golas zalegający z podatkami i ZUS to zły prognostyk na przyszłość. Sam unikam płacenia z góry i nigdy na tym nie straciłem w przeciwieństwie do niektórych naiwnych. Nie twierdzę, że w czasach kryzysu nie można iść ludziom na rękę i wypłacać wynagrodzenia w ratach stosownie do rzeczywistwgo postępu prac, czy też odraczać podatki i ZUS zabezpieczając spłatę na wypłatach z kontraktów. Jednak za głupotę można słono zapłacić bo co będzie gdy przepadną środki unijne lub będą kłopoty z wyegzekwowaniem gwarancji od takiego quasibankruta?

 • krzesimir(2009-03-24 07:09) Odpowiedz 00

  Proponowana zmiana PZP niczego nie zmieni. Uprawnienie do wypłacania zaliczek ma charakter iluzoryczny bo to zamawiajacy decyduje czy takie zaliczki będą wypłacane. Ponadto może przynieś to odwrotny skutek o zamierzonego w praktyce często bywa tak, że zaliczki pomimo braku wyraźnego przepisu prawnego są wypłacane. Poprzez taka nowelizację, zamawiający bedzie interpretował to w ten sposób, że jeżeli nie przewidziano wypłacania zaliczek w SIWZ to nie jest to możliwe.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama