Aplikacje adwokackie bez praktyki w sądach

autor: Daria Stojak23.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 27.02.2009, 10:32

Tegoroczne egzaminy wstępne na aplikacje korporacyjne będą składały się ze 150, a nie 250 pytań. Do testu przystąpią także osoby, które uzyskały absolutorium.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (79)

  • wstyd(2009-03-02 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Joanno Agacka-Indecka! Ośmiesza pani siebie i palestrę. Ta ostatnia w znacznym stopniu ośmiesza się na codzień na salach sądowych i w zaciszu gabinetów i to chyba wystarczy...

    Odpowiedz
  • prawie radca(2009-02-23 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    do radca in spe:
    do bydgoskiej. podobnie jak izba warszawska - nie robia specjalnych trudności, choc mojemu koledze sie nie udało.

    Odpowiedz
  • aaa(2009-02-23 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    @ 5

    w ustawie nie ma wzmianki o punktach ujemnych...

    Odpowiedz
  • ADWOKAT TO ZAWÓD ELITARNY...(2009-02-23 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem rozczarowany tą i poprzednią władzą. Zamiast dbać o wysoki poziom to Sejm ciągle go obniża, wprowadza jakieś głupie testy (sorry, ale test nie jest forma sprawdzania wiedzy, wielu strzela i ściąga) i jeszcze dodatkowo obniża pulap (któty i tak był za niski. Adwokat bez egzaminu ustnego (a także pisemnego, co jest skandalem) to będzie cienias nie potrafiący sklecić zdania. Wszystko po to, aby do zawodu weszły setki glupkow glosujacych na POPiS, ktorzy będą potem klepać biedę... Adwokat to zawód elitarny i nie każdy, kto skończył na czwórkę studia zaoczne nadaje się na adwokata. Tak samo obniża się poziom szkolnictwa i edukacji likwidując historię i polski. Przed wojną, jak ktoś zdał maturę, to miał większą wiedzę niż dzisiejsi kandydaci na aplikację adwokacką z tytułem magistra... Nadchodzi czas testomatołków...

    Odpowiedz
  • prawie radca(2009-02-23 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    Zdałem w zeszłym roku egzamin prokuratorski i złożyłem wniosek o wpis na listę radców. Zostałem wpisany. Minister wniosł jednak sprzeciw. Podał, że od egzaminu do wpisu minęło tylko 2 miesiące i w związku z tym mam za małą praktykę. Pracuję w skarbowości od kilku lat. Zajmowałem się wieloma rzeczami. Poza pracą prowadziłem też kilka spraw cywilnych (nie występowałem w sądzie jako pełnomocnik - pisałem pisma procesowe), pisałem umowy i opinie. Izba Radców przeprowadziła stosowne postępowanie dowodowe w tym zakresie. Minister jednak się o to nie pokusił. Poza tym decyzja zawiera tez parę innych uchybień.

    Odpowiedz
  • ???(2009-02-25 07:28) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba to rozebrać. Czyli chodzi o osobę, która była 5 lat

    zatrudniona w urzędzie i

    wykonywała czynności:
    - wymagające wiedzy prawniczej
    - bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej

    Ale moim zdaniem o całościowym rozumieniu tych przepisów zadecyduje pojęcie "świadczenie pomocy prawnej".
    Zaraz się okaże że pomoc prawną mogą świadczyć TYLKO radcy prawni i adwokaci bo ich ustawy do tego upoważniają i koło się zamyka :)

    Odpowiedz
  • adwokat to zawód elitarny?(2009-02-23 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    najlepszym egzaminem dającym wstęp do zawodu adwokata jest ...akt urodzenia, dający pewność posiadania odpowiednich do tego zawodu genów, tzw. "genus advocatus". Bez tych genów i poparcia ORA ani rusz.

    Odpowiedz
  • prawie radca(2009-02-23 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    cz. II
    W tej chwili składam na nią skargę. Mam jednak watpliwość czy to cokolwiek pomoże. Zmiany w ustawie moga wcześniej wejść w życie (i tak sie najprawdopodobniej stanie) i wówczas powtórny sprzeciw ministra mam murowany. W dodatku jak wskazuje analiza treści projektu ustawy, ustawodawca dalej ma w nosie zasady postępowania administracyjnego i uchwałę siódemkową NSA o terminie doręczenia sprzeciwu. Wg projektu Minister ma 30 dni na “podpisanie” sprzeciwu. Wysłać może kiedykolwiek?
    Pomijając mój spór z ministrem, o czym to świadczy? O braku wiedzy na temat zasad poprawnej legislacji, braku poszanowania dla zasad wyrażonych w kostytucji i innych ustawach, “głębokim poważaniu” dla dorobku judykatury?
    Czy ktokolwiek z forumowiczów jest w podobnej sprawie? Liczę na wymiane poglądów:-)

    Odpowiedz
  • jjj(2009-02-23 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś ma pojęcie jak znowelizowane przepisy mają się do dotychczasowych roczników aplikantów? Brak w ustawie jest przepisów przejściowych. Czyżby od momentu wejścia w jej w życie praktyka w sądach przestanie być obowiązkowa ?

    Odpowiedz
  • radca in spe(2009-02-23 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    do prawie radca - do której izby składałeś wniosek o wpis ?

    Odpowiedz
  • czytelnik(2009-02-23 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    "Takie rozwiązania znalazły się w przyjętej wczoraj przez Sejm"

    Wczoraj była niedziela. Sejm obradowal na 36 posiedzeniu w dniach 18-20 lutego (sroda - piatek),

    punkt 19. posiedzenia z dnia. 19.02.2009 r. to Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy - Prawo o notariacie (druki nr 1575 i 1581) - 3-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół - sprawozdawca poseł Robert Węgrzyn.

    Po raz kolejny GP wykazala sie brakiem precyzji i dokladnosci.

    Odpowiedz
  • co za nonsens(2009-02-23 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO SEJM UCHWALIŁ USTAWĘ OBALONĄ PRZEZ TK? PRZECIEŻ MA ONA TAKI SAM KSZTAŁT I TREŚĆ!!!

    Odpowiedz
  • klient(2009-02-23 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jako klient nie chcę adwokata, który nie był nigdy w sądzie. To jakiś absurd! Proponuje aby również znieść praktyki lekarzom w szpitalach a nauczycielom w szkołach. Po co? W ramach poprawności politycznej wprowadzić możliwość prowadzenia samolotu przez ślepego pilota. Chory kraj!

    Odpowiedz
  • MC(2009-02-23 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem mgr prawa. Pracuję i pracowałem jako prawnik. Jeszcze bedąc na studiach jako "pełnomocnik rodziny" " rozwaliłem" na sali sądowej kilku radców prawnych:) Pozdrawiam wszystkich adwokatów i radców których rodzice mają podobne jak oni zawody.

    Odpowiedz
  • andron(2009-02-23 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    aaa

    ta nowelizacja nie przewiduje punktów ujemnych,jest to wersja o wiele lepsza niz projekt Ćwiąkalskiego z września 2008 r.

    Odpowiedz
  • antydzikilobbing(2009-02-23 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    Niebieska i zielona toga WAM SIE NIE NALEŻY...
    I mam nadzieje,ze jej nigdy nie dostaniecie...Klient musi wiedziec z kim ma do czynienia...

    Dzieki wam i waszym zagrywkom wielu przyzwoitych,o głowę zdolniejszych prawnikow niz wy nie będzie mialo żadnych szans...

    A co z osobami prowadzącymi biura prawne?
    Co? Wyrugowani z waszego boskiego planu?
    Konkurencji się boicie? Niepotrzebnie...

    Odpowiedz
  • tytuł=kasa(2009-02-23 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    Na chama,bez klasy,bez zgodności z Konstytucją.Żadne państwo nie dopuszcza braku aplikacji w TAK INTRATNYCH ZAWODACH...z procesem nie macie nic wspólnego...Sejm niech sobie dzieki waszemu choremu lobby uchwala co chce,ale korporacje zrobią TEŻ CO POWINNY...
    do MC-nic takiego robić nie mogłeś...

    Odpowiedz
  • ?(2009-02-23 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    To po co ten spend ustawowy?

    Odpowiedz
  • aa(2009-02-23 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    tak, z tego wynika ze tegoroczny egzamin to bedzie lajtowy.. 150 pytan, wystarczy zdobyć 100.. tyle tylko czemu nikt nie pisze o ujemnych punktach, o tym, ze moge zdać i uzyskać 100 pkt a i tak nie zacząć aplikacji bo inni zdobędą wiecej itd.. o tym, ze moge robić w innym miejscu niz zdawalem .. ma ktoś moze linka do tej ustawy, bo nie moge znależć a chetnie bym na nią zerknął... wtedy by bylo wszystko jasne

    Odpowiedz