Łętowska o referendum: Wygląda to na obejście przepisów o zmianie konstytucji

autor: Ewa Łętowska13.06.2018, 12:50; Aktualizacja: 13.06.2018, 13:19
Prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku

Prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynkuźródło: Materiały Prasowe

Referendum konstytucyjne to nie sondaż opinii publicznej. Traktowane na serio, referendum powinno dotyczyć gotowego projektu konstytucji - poddanego pod osąd i akceptację społeczną. Obecnie to wygląda po prostu na obejście istniejących przepisów o zmianie konstytucji (art. 235). Prezydent powinien umacniać prestiż konstytucji, a nie trywializować ją podobnymi inicjatywami. Zastosowano niewłaściwy tryb, w niewłaściwym celu, w niepoważny sposób.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • syg(2018-06-13 13:01) Zgłoś naruszenie 3610

    Duda robi wszystko aby zaistnieć, tymczasem jest fatalnie,dyskredytuje się jako dr. prawa.

    Odpowiedz
  • fisher(2018-06-13 14:01) Zgłoś naruszenie 328

    Budyn tylko potwierdza, ze absolutnie nie nalezaly mu sie ani doktorat, ani magisterka na wydziale prawa... UJ shame on you,

    Odpowiedz
  • Mike(2018-06-13 15:31) Zgłoś naruszenie 2813

    Uwielbiam krytykę Pani Profesor. Zawsze rzeczowo, prosto z mostu, na temat.

    Odpowiedz
  • Zdzicho(2018-06-13 14:14) Zgłoś naruszenie 253

    W Szwajcarii moga za pomocą referendum rozstrzygać istotne sprawy, a tu Prezydent proponuje pytania które są kompletnie nie związane z aktem prawnym jakim jest ustawa konstytucyjna. Np. zagwarantowanie w konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski - na czym ta gwarnacja ma polegac? Na gwarancji ze bedzie KRUS i zakaz sprzedazy ziemi rolnej??? Albo np. "Czy jest pan/pani za odwołaniem się w preambule konstytucji do ponad 1000-letniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy, jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i tożsamości narodowej” --- przeciez nikt nie neguje 1000 lat chrzescijanstwa w Polsce - nawet PRL uznawał chrzest Polski w 966r. jako poczatek panstwa polskiego!!! To bardziej sondaz niz faktyczne zapytania obywateli o wazne sprawy, brakuje wg mnie pytan dotyczacych religii w szkole, finansowania zwiazkow wyznaniowych z funduszy publicznych, kwestii aborcji (kompromisu aborcyjnego), czy tez rozdzialu kosciola od panstwa...ktory niby jest ale go nie ma.

    Odpowiedz
  • wredna miernota(2018-06-13 13:06) Zgłoś naruszenie 228

    A mi to wygląda na wygłup.

    Odpowiedz
  • stary(2018-06-13 15:46) Zgłoś naruszenie 215

    Nic dziwnego ,że Pani profesor nie zgadza się z laikami prawa a tym bardziej jak prezydent ma doradców nie prawników socjologów jak Zybertowicz ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wjw(2018-06-13 16:30) Zgłoś naruszenie 216

    Proponuję 16 pytanie : Czy wolisz być młodym, zdrowym i bogatym czy starym, chorym i biednym ?

    Odpowiedz
  • 42 lata pracy(2018-06-13 14:40) Zgłoś naruszenie 191

    Panie Prezydencie Duda a czemu w referendum nie ma pytania o przechodzenie na emeryturę w oparciu o przepracowane lata czyli staż pracy 35 lat kobiety pracy i 40 lat pracy mężczyzni o tym pytaniu Pan zapomniał; tylko zaklepaliście wiek 60 kobieta i 65 mężczyzna a może jak nie staż pracy to przynajmniej przed wyborami zrównajcie wiek mężczyznom by przechodzili na emeryturę w wieku 60 lat bo i tak mężczyzni żyją krócej i nieraz nie dożywają emerytury - czekamy na Pana ruch Panie Prezydencie .

    Odpowiedz
  • oszukiwany od 1000 lat Polak(2018-06-13 14:02) Zgłoś naruszenie 1910

    Duduś to wychowanek Watykanistów. Intelektu tam nie ma - jest wiara w cuda i w moc sprawczą modlitwy. Trzy rozbiory, powstania, samotność kraju w 1939 i 1945, los Libii, Syrii, Iraku, Jugosławii, a nawet Ukrainy, nie nauczyły suwerena co daje wiara w cuda i dotrzymywanie słowa. Za to PiS-mani kłamią w żywe oczy ale o sobie nie zapominają. Obłowieni jak XX Czartoryscy i Watykaniści jeszcze biorą z budżetu. Głosujcie dalej na PIS i Rzym.

    Odpowiedz
  • Ela (2018-06-13 18:49) Zgłoś naruszenie 1930

    I znowu ta pani... wszystko wiedząca najlepiej ... myślałby kto

    Odpowiedz
  • Zib(2018-06-13 19:22) Zgłoś naruszenie 1829

    Łentowska - expert lewactwa zabrała głos na emeryturze...na szczęście kompetencje oceny tego problemu ma TK, a nie ona... Takiego samego babola popełnia Gersdorf... Może mieć ocenę o tym, czy coś jest albo nie jest konstytucyjne, ale to tylko jej prywatną opinia. Jedynie TK może prawnie i ostatecznie się wypowiedzieć co do jej 6 letniej kadencji w SN. Ta kadencja raczej wygasa i kończy się ostatecznie qasta POpapranych!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy i co(2018-06-14 07:33) Zgłoś naruszenie 123

    Za Waszego Trybunału.....13 przykładów w Ustawie o Emeryturach Pomostowych Rażącego złamania Konstytucji RP, (oraz jak wsteczne okradanie robotników z emerytur ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy usprawiedliwił Sędzia TK i następnie Tusk . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy --prawa -- 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli -to już jest sku.... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów. 12 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur. 13. Osoby zgodnie z art 21 mające do 98r mniej niż 15 lat np. 12 zadnej rekompensaty już nie dostaną za kazdy rok pracy -a więc?.

    Odpowiedz
  • Najgorsze jest to, ... ...(2018-06-13 18:30) Zgłoś naruszenie 113

    ... mimo negatywnej opinii społeczeństwa i autorytetów brnie w to z upartą zawziętością.

    Odpowiedz
  • Bert(2018-06-13 21:48) Zgłoś naruszenie 97

    "wygląda to" na uparte trwanie "elit" komunistycznych przy tym co ukradli reszcie Polaków

    Odpowiedz
  • Romek(2018-06-14 06:01) Zgłoś naruszenie 88

    Takie są własnie efekty wprowadzenia religii do szkół przy kompletnym braku wpływu Państwa na treści przekazywanej tam nauki..no i mamy widoczne skutki: intelekt doktora prawa z Krakowa....najlepiej łapie porywane przez wiatr hostie i spadające obrazy świętych ,innych spraw już jego stan świadomości nie ogarnia.

    Odpowiedz
  • Nenia(2018-06-14 10:33) Zgłoś naruszenie 40

    " Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (NATO)?". A co zrobi Duda ze swoją Konstytucją, gdy UE lub NATO rozwiążą się? Obie te organizacje w swoich aktach założycielskich nie mają zapisów o wieczności trwania. To nie Kościół.

    Odpowiedz