statystyki

RODO i GIODO odłączą wtyczkę kamerom w urzędach

autor: Jakub Styczyński04.04.2018, 09:32; Aktualizacja: 04.04.2018, 09:39
kamera monitoring

Inna jest sytuacja urzędów publicznych. W tym przypadku bardzo wstępna analiza prawna każe sformułować wniosek, że monitoring taki nie będzie mógł być kontynuowany.źródło: ShutterStock

Czy kamery będą musiały zniknąć z siedzib władz miast i gmin? GIODO uważa, że tak. RODO wymaga bowiem podstawy ustawowej dla takiego przetwarzania danych. Eksperci przekonują, że to zbyt formalistyczne podejście.

Podmioty publiczne, takie jak urzędy gmin, które nie mają ustawowej podstawy prawnej do dbania o bezpieczeństwo na terenie placówki, nie będą mogły wkrótce przetwarzać danych osobowych z wykorzystaniem monitoringu wizyjnego w oparciu o przesłankę prawnie uzasadnionego interesu administratora – tak przekonuje generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO).


Pozostało jeszcze 94% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (11)

  • chłodnym okiem(2018-04-05 07:35) Zgłoś naruszenie 290

    No i będzie raj dla ZŁODZIEI .Brawo GIODO????????j.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Popo(2018-04-04 22:23) Zgłoś naruszenie 112

    Ochrona miejsc i ludzi jest wystarczającym uzasadnieniem. Już niech sobie GIODO bzdur nie wymyśla. Takie dyrdymały przy goleniu mozna tworzyć.

    Odpowiedz
  • Robak(2018-04-04 23:46) Zgłoś naruszenie 84

    A co z monitorowaniem ulic i skrzyżowań w miastach czy kierujący samochodem lub podróżujący komunikacją miejską oczekujący na tramwaj czy autobus lub piesi poruszający się chodnikiem wyrazili jakąś zgodę na nagrywanie ich wizerunku, przetwarzanie ich danych osobowych lub zostali poinformowani kto dysponuje takimi danymi?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bogu(2018-04-05 16:11) Zgłoś naruszenie 70

    Wymysły z powodu nadmiaru wolnego czasu ?

    Odpowiedz
  • kazik(2018-04-05 14:28) Zgłoś naruszenie 30

    Najważniejsze, że za te absurdy trzeba ludziom płacić. Czego teraz nie ma a powinno być? Ochrony danych osobowych? Przecięż jest ustawa, która to okresla, po co kombinować i narzucać absurdy?Monitoring wewnętrzny jest zabezpieczany i dostęp do jego danych mają tylko upoważnione osoby. Jak zlikwidujemy , to narazimy jednostkę na niebezpieczeństwo. A może o to chodzi? nie po to wymuszają wpuszczanie emigrantów, by później ich sledzić. To raczej idzie o dobro afrykańczyków, nie nas!

    Odpowiedz
  • W Polsce to nic nowego?(2018-04-07 19:07) Zgłoś naruszenie 30

    Ponieważ w Polsce, wszelkiej maści element przestępczy jest pod ochroną prawa i nie można im robić krzywdy i przeszkadzać w ich złodziejskiej działalności?

    Odpowiedz
  • ameba(2018-04-07 19:37) Zgłoś naruszenie 30

    GIODO daje wolne pole do dzialania bandytom,zlodziejom terrorystom.Nalezy zwolnic Glownego Inspektora GIODO i zlikwidowac te niepotrzebna nikomu instytucje

    Odpowiedz
  • Autor(2018-04-11 07:43) Zgłoś naruszenie 00

    Czytając te komentarze mam wrażenie, że drodzy Państwo nie wiedzą, że RODO narzuca nam nasza kochana Unia. To właśnie tam wariaci to wymyślają!

    Odpowiedz
  • nwo(2018-04-05 20:24) Zgłoś naruszenie 01

    Behawioryzm, biometria, ...

    Odpowiedz