statystyki

Trzy pytania w sprawie RODO: Czy zgoda na cookies jest konieczna?

autor: Sławomir Wikariak20.03.2018, 07:38; Aktualizacja: 09.05.2018, 09:29
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Zgodnie z RODO jednoznaczna zgoda musi być wyrażona przez „wyraźne działanie potwierdzające".źródło: ShutterStock

- Jeśli więc serwis internetowy wystarczająco jasno informuje, że dalsza nawigacja i brak blokady plików cookies oznaczają wyrażenie zgody, a użytkownik nadal porusza się po stronie internetowej i nie zablokował cookies w przeglądarce, to czynności takie mogą być interpretowane jako „wyraźne działanie potwierdzające - mówi Dr Zbigniew Okoń radca prawny i partner w kancelarii Maruta Wachta.

Coraz więcej serwisów internetowych zaczyna prosić o zgodę na używanie cookies, motywując to przepisami unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Inne nie wiedzą, co robić. Skąd to zamieszanie?

Przepisy dotyczące zgody na cookies zawarte są w art. 5 ust. 3 dyrektywy 2002/58/WE o prywatności i łączności elektronicznej. W polskim prawie implementowane są do art. 173 ustawy – Prawo telekomunikacyjne. RODO bezpośrednio nie wpływa na te przepisy, a w konsekwencji na wymóg uzyskania zgody na cookies. Ma jednak wpływ pośredni. Zastępuje bowiem dyrektywę 95/46/WE w sprawie ochrony danych osobowych. W konsekwencji – co podkreśla opinia Grupy Roboczej art. 29 – odniesienia do zgody w dyrektywie 2002/58/WE powinny być rozumiane jako odniesienia do zgody na gruncie RODO.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane