Bez sąsiada się nie wybudujesz: Obok parku czy lasu nie będzie można postawić domu ani osiedla

autor: Sławomir Wikariak09.10.2017, 07:24; Aktualizacja: 16.10.2017, 10:34
budowa, dom, nieruchomości

Zmiany dotkną zarówno prywatnych inwestorów, jak i deweloperówźródło: ShutterStock

Jeżeli działka nie graniczy z inną już zagospodarowaną, postawienie na niej domu będzie niemożliwe. Podobne ograniczenie będzie dotyczyć terenów, gdzie jest wyłącznie droga czy las.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (73)

  • Gosia(2017-11-04 19:17) Zgłoś naruszenie 10

    Chory kraj rząd szykuje nam starą komun,ę a miało byc tak pieknie. Wara od mojej działi i ziemi. Moja działka moja wlasnośc i nikt nie moze mi dyktować co mam robić. Koniec z tymi zakazami i nakazami. Jaki ład przestrzenny czy ten rząd jest cały chory ? My Polacy chcemy być w końcu wolni i chcemy decydować o sobie, swoich dzieciach, swojej ziemi i o swoich domach o wszystkim co nas dotyczy. Rząd winien zając się zając rozwojem gospodarki a nie wtrącać sie w nasze codzienne życie i deydować co i gdzie mam za wlasne pieniądze wybudować. dośc tych absurdów.

    Odpowiedz
  • wov(2017-10-19 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    a ścieki sąsiad może lać gdzie chce bo gmina nie umie zająć się problemem

    Odpowiedz
  • Robert Z.(2017-10-18 03:29) Zgłoś naruszenie 00

    Chcialem zapytac o sytuacje kiedy jestem wlascicielem dzialki budowlanej trzeciej od drogi wojewodzkiej w strone lasu i ostatniej zarazem graniczacej z lasem a sasiedzi tych dwoch juz buduja a dojazdem jest droga sluzebna przez te dwie wczesniejsze dzialki i sasiad wyraza mi zgode. czy ktos wie czy wedle nowych przpisow pozwola mi wybudowac pomimo ze dzialka grzaniczy z lasem, zaznaczam ze jest dosc szeroka i spokojnie z domem mam miejsce odsunac sie 12m od lasu przy granicy dzialki. Czyli tu postulat zabudowy sasiada mamy spelniony a co z lasem nie moge znalezc odpowiedzi w necie, mowia albo o tym albo o tym. Prosze zorientowanych o odpowiedz. Dziekuje.

    Odpowiedz
  • pztkp(2017-10-12 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Znakomicie... Kupiłem działkę z myślą o budowie za parę lat, lub sprzedaży jeżeli się nie uda. Teraz albo buduj teraz (a teraz nie chcę!), albo trać kilkadziesiąt tysięcy złotych, bo nikomu tego nie sprzedam. Po prostu złodziejstwo!!! To ma być dobra zmiana?!

    Odpowiedz
  • stefan(2017-10-11 21:09) Zgłoś naruszenie 10

    Jak można tak okradać obywateli. Wydałem na działkę rolno-budowlaną oszczędności swojego życia. Za kilka lat chciałem się budować, bo pracuję teraz za granicą. Raz wydane decyzje zabudowy nie powinny być wygaszone. Gdybym miał taką wiedzę wcześniej ehhhh.....Przykre to ale, nie będzie do czego wracać.

    Odpowiedz
  • edek(2017-10-11 11:17) Zgłoś naruszenie 10

    U nas powstaje duże osiedle obecnie zbudowano 4 domy a niezagospodarowanych działek jest w sumie 48. Brak jest MPZP, ale na działki były wydawane warunki zabudowy. Działki rolno - budowlane. Drogi przejęła już gmina, jest już sieć wodociągowa i energetyczna. Co po wprowadzeniu tych przepisów? Straci na tym nawet gmina ? Przecież wszystkie działki nie zostaną zabudowane nawet w przeciągu 5 lat.

    Odpowiedz
  • antybukiel(2017-10-11 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie o co wam chodzi ? Tu jest mowa o decyzjach o warunkach zabudowy!!! Chodzi o to, żeby urzędasy wzięli się do roboty i wytworzyli plany zagospodarowania przestrzennego., Żeby nie było radosnej twórczości jak dotąd i widzimisię nie decydowało czy coś wolno postawić czy nie

    Odpowiedz
  • antybukiel(2017-10-11 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    .

    Odpowiedz
  • Brawo(2017-10-11 01:11) Zgłoś naruszenie 00

    Gdy ktoś kupi grunt rolny i chce prowadzić gospodarstwo to się na swoim gruncie nie wybuduje . Chyba będzie dojeżdżał na wieś rowerem z mista aby obrobić pole . Brawo pis

    Odpowiedz
  • ada(2017-10-10 20:31) Zgłoś naruszenie 02

    bardzo dobrze! nalezy intensyfikować powierzchnie ludzka,na rzecz przyrody-chcemy miec dobre,długie życie,a wkraczamy z buciorami w każdą wolną przestrzeń! BRAWO PiS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • ABC(2017-10-10 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś wie kiedy ta zmiana ma wejść w życie?

    Odpowiedz
  • ergo(2017-10-10 17:15) Zgłoś naruszenie 12

    już nie zagłosuję na Pis., wolę złodziei z PO niż idiotów z PIS

    Odpowiedz
  • kokospoko(2017-10-10 10:11) Zgłoś naruszenie 10

    Gdzie jest ten projekt?

    Odpowiedz
  • Zenon(2017-10-10 08:41) Zgłoś naruszenie 10

    Szanowni Państwo - 20 lat wstecz każda gmina miął plan zagospodarowania przestrzennego. Ale jakiś idiota lub grupa cwaniaczków przygotowła ustawę i zlikwidowąła wszystkim plany zagospodarowania przestrzennego. Nakazano uchwalić nowe - tak jak by to było proste i bez kosztów. Ale sporządzenie planu to ogromne pieniądze. Wówczas gminy zostały w majestacie prawa okradzione - posiadały narzędzie planistyczne, które im bezprawnie odebrano. Wilu mówi że były stare, mało aktualne - zawsze można było zaktualizować w przypadku potrzeb. Ale chciano dac komus zarobic. I tak podatnik znów zapłaci za głupotę ustawodawcy. I proszę nie pisać, że był czas na uchwalenie planów. Nie trazeba było ich likwidować to by nie było potrzeby ich ponownego uchwalania.

    Odpowiedz
  • kreska(2017-10-10 07:57) Zgłoś naruszenie 10

    no i pokazali kto jest wazny dla Panstwa. ten co nic nie ma, mieszka w socjalu z 7 dzieci i sie niczego nie dorobil-takim pomagamy; no i zeby czasem nie mial jakiegos majatku np. w postaci gruntu "pod lasem"

    Odpowiedz
  • wkurzony(2017-10-10 06:39) Zgłoś naruszenie 20

    Chyba kolejna akcja sponsorowana przed developerów...coraz więcej ludzi się buduje, bo nie ma zamiaru mieszkać w mocno przewartościowanych klitach po pół miliona, to teraz ograniczą ilość ziemi budowlanej co znacząco wywinduje ceny i ograniczy możliwości przeciętnego kowalskiego.

    Odpowiedz
  • nastek(2017-10-09 23:57) Zgłoś naruszenie 10

    To chyba fake news, nie wierzę, ze PiSowcy tak sobie strzelają w stopę. Choć po ostatniej akcji powierzenia opracowania programu depopulacji Polaków, przez przymusowe szczepienia, człowiekowi z PO nadal na stołku, to może to być prawda.

    Odpowiedz
  • urbanator(2017-10-09 20:26) Zgłoś naruszenie 27

    27 lat za późno ale dobre i to ... Polska dzisiejsza z lotu ptaka przypomina dziecko chore na ospę, wszędzie na polach stoją domy, pobudowane bez ładu i składu, z dziurawymi szambami. Zero urbanistyki, zero planowania przestrzennego, kto polskiemu jaśnie panu Burakowi zabroni postawić hacjendę w dowolnym miejscu na odrolnionym polu... W Niemczech nie można się budować dalej niż 100 m od istniejącej zwartej zabudowy.

    Odpowiedz
  • biednemu wiatr w oczy(2017-10-09 20:18) Zgłoś naruszenie 20

    Ograniczanie prawa własności głupie przepisy gnębić mają tych co mają najmniej, zero rozwoju we wsiach w okolicach dużych miast, cwaniaki sobie tylko poradzą

    Odpowiedz
  • roth(2017-10-09 19:08) Zgłoś naruszenie 240

    Jeżeli w USA kupiłeś działkę i przypadkowo odkryto na niej źródła ropy naftowej, to zostajesz milionerem. W Polsce dalej regulowanej przez myślenie postsowieckie, z tej działki cię natychmiast wywłaszczą, a państwo przejmie złoża. Ta różnica widoczna jest wszędzie: w podatkach, w zezwoleniach na wszystko, a tysiącach przepisów, we wszechwładzy państwa.

    Odpowiedz