Niejasne prawo do rozwodu. SN rozwiąże spór o możliwość zakończenia związku

autor: Anna Krzyżanowska10.08.2017, 07:21; Aktualizacja: 10.08.2017, 08:30
obrączki,ślub, małżeństwo

W nauce przyjmuje się, że możliwość zawarcia małżeństwa z ubezwłasnowolnionym częściowo powinna być badana przez pryzmat art. 12 kodeksu rodzinnego i opiekuńczegoźródło: ShutterStock

Czy częściowo ubezwłasnowolniony małżonek może samodzielnie wnieść powództwo o formalne zakończenie związku? Na to pytanie ma odpowiedzieć Sąd Najwyższy.

Reklama


Jeden z sądów apelacyjnych zwrócił się do SN (sygn. akt III CZP 66/17), aby ten zrewidował pogląd wyrażony ponad 50 lat temu. Chodzi o postanowienie z 8 września 1966 r., w którym Sąd Najwyższy doszedł do przekonania, że osoba częściowo ubezwłasnowolniona może posiadać zdolność procesową w sprawie o rozwód (sygn. akt I CR 269/66). Było to jedno z pierwszych orzeczeń wydanych pod rządami nowego kodeksu postępowania cywilnego, który wszedł w życie 1 stycznia 1965 r. Z biegiem czasu stanowisko SN zaczęła jednak kontestować część doktryny prawniczej.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 65 par 2 k.p.c. osoba fizyczna ograniczona w zdolności do czynności prawnych może występować do sądu w sprawach wynikających z czynności prawnych, do których dokonywania samodzielnie jest uprawniona.

Między innymi na tej podstawie sąd okręgowy w B. odrzucił pozew złożony przez częściowo ubezwłasnowolnioną H.B., która chciała rozstać się z mężem z orzeczeniem o jego winie za rozpad związku. Rozpoznający sprawę sąd uznał jednak, że powódka posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Tym samym nie może wytoczyć powództwa o rozwód. Na żądanie kobiety mógłby to uczynić jej kurator po wcześniejszym uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • beloved(2017-08-10 20:27) Zgłoś naruszenie 01

    Czy byly/a zachowuje np. prawo,zeby nie trzymac bylego/bylej popodlaczanego rurkami do maszynerii podtrzymujacej zycie?A jak jest z tymi, no,polisami?

    Odpowiedz
  • Arletta Bolesta(2017-08-26 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    Natomiast nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam na mój blog. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama