statystyki

Dowody do polskich śledztw prosto z zagranicy

autor: Anna Krzyżanowska14.03.2017, 07:13; Aktualizacja: 14.03.2017, 08:43
prawo, sąd

Wydanie europejskiego nakazu dochodzeniowego ma być niedopuszczalne, jeśli nie będzie wymagać tego „interes wymiaru sprawiedliwości”, a także gdy dany dowód nie mógłby być przeprowadzony w podobnym przypadku w Polsceźródło: ShutterStock

Europejski nakaz dochodzeniowy – na wprowadzenie tej instytucji do procedury karnej mamy czas do 22 maja 2017 r. Ministerstwo Sprawiedliwości przesłało właśnie do konsultacji projekt stosownej ustawy.

Cel opisywanej inicjatywy legislacyjnej to zapewnienie pomiędzy państwami członkowskimi sprawnego oraz skutecznego systemu wzajemnej pomocy prawnej w zakresie czynności dowodowych. Wszystko, by uczynić za dość dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/41/UE z 3 kwietnia 2014 r.

Projektowane brzmienie art. 62c k.p.k. zakłada, że z wnioskiem o wykonanie europejskiego nakazu dochodzeniowego w celu przeprowadzenia dowodu na potrzeby postępowania polskiego będą mogły zwrócić się za granicę nie tylko polski sąd i prokuratura, lecz także inny organ prowadzący dochodzenie (np. policja, Straż Graniczna czy Służba Celna). Analogicznie – państwa UE będą mogły występować do Polski o przeprowadzenie dowodu na naszym terytorium.

Wydanie END będzie możliwe na etapie postępowania sprawdzającego. Dzięki czemu dany organ będzie mógł pozyskać dowody konieczne do podjęcia decyzji o formalnym wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane