Trzeba stworzyć nowy model dojścia do zawodu sędziego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz22.10.2008, 03:00; Aktualizacja: 30.10.2008, 14:52

TRZY PYTANIA DO... Waldemara Żurka, sędziego, rzecznika prasowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (173)

  • ?(2008-10-30 19:12) Zgłoś naruszenie 00

    Może mi ktoś powiedzieć , jaka była droga do "korony" tego pana Żurka ? Skończył aplikację ? Jaką?

    Odpowiedz
  • Conan the Librarian(2008-10-29 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe ile lat w palestrze lub notariacie spędził sędzia Żurek przed tym zanim "ukoronował się" łańcuchem z orłem ? Jak rozumiem on już spęłnia wszelkie wymogi do znalezienia się na szczycie drabiny zawodów prawniczych.

    Odpowiedz
  • Jest bardzo źle i jeszcze gługo nie będzie lepiej(2008-10-27 23:56) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się ze wszystkimi, którzy podejmują krytykę postępowania sędziów na rozprawach i nie tylko na rozprawach. Średnio jeden na dziesięciu sędziów jest w pełni przygotowany do wykonywania tego zawodu. To jest tragiczne, ale jeszcze gorsze jest to że stan ten nie szybko się zmieni.

    Odpowiedz
  • ...(2008-10-26 22:06) Zgłoś naruszenie 00

    EDWIN ODDAŁEŚ SEDNO SPRAWY ! TYLKO ŻE DO NICH I TAK TO NIE DOTRZE . ZMARNOWALI AUTORYTET SĘDZIÓW , SĄDÓW W IMIĘ PRYWATY. KTO MA ZA TO PONIEŚĆ KONSEKWENCJE ? MŁODZI I NIC NIE WINNI. GDYBY DO TEGO ZAWODU WYBIERANO FAKTYCZNIE NAJLEPSZYCH , NA POZIOMIE , NIE BYŁOBY PICIA KAWY NA SALI SĄDOWEJ . ALE TEN CO PIJE KAWĘ W TRAKCIE ROZPRAWY , MA PRAWDOPODOBNIE "PLECY" , KTÓRE GO WYBRONIĄ ZE WSZYSTKIEGO. NAJLEPSZY PRZYKŁAD NOMINACJE WRZEŚNIOWE- W NIC JUŻ NIE WIERZĘ .

    Odpowiedz
  • groop(2008-10-25 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    Czy garnitur wystarczy by być człowiekeim z klasą.

    Odpowiedz
  • edwin(2008-10-25 19:42) Zgłoś naruszenie 00

    młodzi są kiepscy nie dlatego, że nie mają doświadczenia, ale dlatego że wy dziadki promowaliście przez ostatnich kilkanaście lat wylącznie dzieci swoich kolegów, niezależnie od ich wiedzy i intelektu. Zróbcie rachunek sumienia ile razy wybraliście gorszego z rodowodem a odrzuciliście dużo lepszego spoza "rodziny".

    Odpowiedz
  • zzz(2008-10-25 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Do 166. Jak w każdej grupie zawodowej bywają czarne owce i wiek tu nie ma nic do tego.

    Odpowiedz
  • prokurator(2008-10-24 19:59) Zgłoś naruszenie 00

    jestem prokuratorem od kilku lat i z przerażeniem stwierdzam, ze młodym sędziom woda sodowa uderza do głowy. Bywają na wokandach młodzi ludzie co to w trakcie rozprawy popijają kawkę. Skandal. Uważam, że sędziami powinni być ludzie z praktyką i doświadczeniem, w tym również klasą. Nie mam nic przeciwko osobom pracującym wiele lat w zawodach prawniczych Ich wszystkich cechuje pewien dystans do pozycji zawodowej ,a młodzi powinni się uczyć kultury i szacunku do każdego w tym równiez oskarżonego

    Odpowiedz
  • xxx(2008-10-23 23:47) Zgłoś naruszenie 00

    Czy nie lepiej teoretycznie dokształcić asystentów, którzy mają juz ogromne doświadczenie w pracy w Sądzie, zamiast marnowac ich doświadczenie i otwierac szkołę dla sędziów po której ukończeniu sędzią i tak być nie można z uwagi na brak praktyki.
    Boże, w jakim beznadziejnym kraju my żyjemy! Kolejne pomysły rządzących są coraz gorsze i jest ich coraz więcej.

    Odpowiedz
  • A...(2008-10-23 23:41) Zgłoś naruszenie 00

    A ja jestem asystentką w Sądzie Okregowym i pracuje dla wspaniałego sedziego, wpada co jakiś czas do mnie do pokoju i pyta: "Pani ..., moge juz coś podpisać?" Podpisuje a jakże, tylko szkoda że to on a nieja do niego z pytaniami przychodzę. I nie mam aplikacji, ale mam poczucie uczciwie wykonywanej pracy, czego jumu niestety brak. I tak pracuje na jego sukces, podobnie jak wiele innych osób. Ale zapracowany jest strasznie gdy ktos spyta. Dramat jednym słowem.

    Odpowiedz
  • pytający(2008-10-23 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    do 158 - no to się dowiedziałeś / nie pomijajmy asesury przy tym /.
    do 163 - zapomniałeś o wydziałach ksiąg , KRS-ie , zastawach .Przy czym najwięcej pracy merytorycznie różnej mają refowie w księgach. Nikt nie mówi o tym,że jest to trudne , ale ref ma ograniczone kompetencje. Zamiast słowa "trudne" , należy użyc słowa "ilość" , za którym kryje się nakład pracy. Podczas kiedy sędzia wydawał kilkanaście nakazów miesięcznie , ref wydaje ich kilkaset. I tu tkwi całe sedno sprawy. Spróbuj miesiąc w miesiąc wydawać np. 300 nakazów , jak długo wytrzymasz?

    Odpowiedz
  • XxX(2008-10-23 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    @ 153

    klepanie nakazow zaplaty, kosztow i klauzul jest trudne ??? prosze Cie

    Odpowiedz
  • józek asr.(2008-10-23 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze-Sędziów w Polsce jez za dużo,najwięcej w cywilizowanej Europie.
    Po drugie-po co im po 2 asystentów,i tak sie nudzą a pracują po 2 dni w tygodniu,jeszcze niedawno w ogóle nie było asystentów,a teraz wcale nie jest lepiej.
    Po trzecie-Miłościwy Prezydent nie mianował chyba tylko 9 sędziów...i po to zwołuje sie Kongres Sedziów ? sic.

    Odpowiedz
  • żak boną(2008-10-23 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli PIŁAT jest sędzią a jego wypowiedź utrafia w gusta sporej ich grupy to jest to po prostu smutne.

    Odpowiedz
  • judge doozer(2008-10-22 23:10) Zgłoś naruszenie 00

    PIŁAT napisał to, co myśli spora grupa sędziów. Podpisuję się wszystkimi posiadanymi kończynami.
    DREED & CO. - popieram!

    Odpowiedz
  • aplikant z prowincji(2008-10-22 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    Tak naprawdę chodzi o to by chętnych i uprawnionych do zostania sędzią było mało. Wtedy sędziowie będą mogli mówić jacy to oni są niezastapieni i żądać podwyżek. Przy czym większość roboty załatwią za nich asystenci, bo ich podobno jest za mało.
    Co ciekawe w wielu sądach sędziowie, asystenci i referendarze mają to samo wykształcenie (studia prawnicze + aplikacja sądowa).

    Odpowiedz
  • tytus(2008-10-22 21:12) Zgłoś naruszenie 00

    do 153 Co referendarz ma to samo wykształcenie co sędzia??? Ale numer, nie wiedziałem.

    Odpowiedz
  • Kalwas(2008-10-22 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    Asystent koroną zawodów prawniczych w III PRL !!!

    Odpowiedz
  • dostep(2008-10-22 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    sedzia korona zawodow prawniczych, o tak!
    - rownouprawnienie ! po 6 latach asesury komorniczej mozliwosc powolania na sedziego sadu rejonowego !

    Odpowiedz
  • ed(2008-10-22 18:52) Zgłoś naruszenie 00

    do 144. A odrożniasz ustaowdawcę od wladzy wykonawczej? Nie mów hop, bo jeszcze ustawy nie ma.

    Odpowiedz