Reprywatyzacja: rekompensaty lepsze niż zadośćuczynienie

autor: Katarzyna Żaczkiewicz16.10.2008, 03:00; Aktualizacja: 30.10.2008, 15:03

Rozmawiamy z WOJCIECHEM KATNEREM z Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego - Z projektu ustawy reprywatyzacyjnej przygotowanej w Ministerstwie Gospodarki nie wynika, ile będzie wynosić wartość zadośćuczynienia za utracone majątki i jak długo byli właściciele będą mogli dochodzić swoich roszczeń.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • j.p(2010-09-25 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    Urzednicy Lasów Państwowych swietnie sobie żyją z rozdysponowywania dochodu lasów i ani myślą się z kimkolwiek dzielić, a nasze Państwo to tylko Warszawka i jej urzędasy, poza nią nic się nie liczy.
    Dlaczego kler otrzymał cały swój majątek i to z nadwyżką a my zwykli właściciele mamy otrzymywać ochłapy !

    Odpowiedz
  • anna(2010-01-07 21:41) Zgłoś naruszenie 00

    mojej rodzinie zabrano 230 ha w tym 140 ha lasu.Minęło 63 lata.Dziadkowie nie żyją,rmoi teściowie tez a my jesteśmy po sześciedziesiątce.Lasy są,ziemia też tylko nie mamy dokumentów.Gdzie je znależć?

    Odpowiedz
  • Reprywatyzacja-Korporacja Feniks(2009-10-30 21:12) Zgłoś naruszenie 00

    Reprywatyzacja

    Korporacja “Feniks” przyjmuje do wykonania usługę polegającą na odzyskaniu prawa własności majątku upaństwowionego wskutek działań nacjonalizacyjnych po II Wojnie Światowej, a w przypadku nie możności uzyskania prawa własności ,odszkodowania lub zadośćuczynienia na rzecz uprzednich właścicieli lub ich spadkobierców. Nasi prawnicy dokładają wszelkiej staranności aby skutecznie odzyskać to, co zawsze było Państwa własnością i słusznie się Państwu należy.

    Odpowiedz
  • pokrzywdzony(2009-01-14 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    tylko zwrot calosci zabranego mienia mozna uznac za sprawiedliwy ato copanstwo zarobilo na uzywaniu cudzego mienia przez 45lat komunizmu niech bedzie nasza strata

    Odpowiedz
  • POLAK OKRADZIONY (też)ZE ZLUDZIEN(2009-01-07 21:35) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw się zabiera nie swoje,kupczy się cudzą własnością,sprzeniewierza pieniądze nabyte trogą ,ciągnie ogromne zyski przez ponad 60 lat poczym dalej mimo zastrzeżeń dalej się frymarczy zagrabionym wbrew prawu.I gdzie tu jest prawo? To prawo jest tylko dla złodieji kombinatorów i tej chołoty pragnącej coś jesze wydrzeć dla siebie.Dla ludzi uczciwych Którzy cieżką pracą dorabiali się, walczyli o ten kraj pozostało WIELKIE ***** Radcie panowie dalej jak zabrać resztkę cudzej krwawicy I nie mówcie że w imieniu prawa. Jacy radcy takie będzie zasrane dyskryminujące byłych włascicieli "prawo" I nie bądzcie "panowie rajcowie" obrażeni. Wszak niema o co.Gdybym napluł wam w gębe to i tak powiecie że deszcz pada.Jesteście do tego przyzwyczajeni !

    Odpowiedz
  • bezet(2008-11-06 20:39) Zgłoś naruszenie 00

    mam w nosie władzę odkupiłem majątek dziadka od państwa a jak mnie wkurzą to zafunduję im pokazowy proces okaże się wtedy jak demagogia i paserstwo jest karalne nawet w wydaniu sejmów rządów i prezydentów

    Odpowiedz
  • Polak(2008-10-28 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    A obligacje skarbu państwa nadal poza ustawą a za prawo ich realizacji dla swych potomków spora część ich właścicieli płaciło krwią,w Polsce najmniej praw mają Polacy.

    Odpowiedz
  • Samson(2008-10-19 17:53) Zgłoś naruszenie 00

    Już wiem jak się to powinno nazywać.Znaleźne.Nawet procent do oddania się zgadza.:///

    Odpowiedz
  • Samson(2008-10-18 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    W dodatku proszę uważnie przeczytać orzeczenie ETPCz w sprawie roszczeń Powiernictwa Pruskiego.Wyrok mówi o tym ,że NIE OBOWIĄZYWAŁO PRAWO POLSKIE, na ziemiach Pomorza i Śląska pomiędzy styczniem a marcem 1945 r.kiedy były te wysiedlenia.A dekret o reformie rolnej wydano we wrześniu 1944 r. i wygasał on w dniu uchwalenia.Czyli władztwo dekretu poza frontem na Wiśle
    nie obowiązywało i odbieranie majątków na tych ziemiach było CAŁKOWICIE BEZPRAWNE.I teraz od tego bezprawia chce się oddać jakieś najwyżej 15% wartości.To jest dopiero interes prawda?

    Odpowiedz
  • Ela(2008-10-17 22:16) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie a co z Zabużanami w większości ci ludzie nie dostali nić choć zostawili majątki . Wszyscy rozczulacie się że jakiś fabrykant , właściciel są pokrzywdzeni i pewnie są . A Zabużanie to niby z własne nie przymuszonej woli zostawili wszystko . Dlaczego tego tematu nikt z was nie poruszy a może sprawiedliwość nie dla wszystkich ?.

    Odpowiedz
  • dolega5(2008-10-17 03:40) Zgłoś naruszenie 00

    troche to dziwne ze panstwo nie chce oddac nieruchomosci ktora istnieje, woli ja sprzedac za 100% a spadkobiercom dac grosze, cos to zakraja na dalsze zlodziejstwo... A proponowac wlascicielowi odkupienie swojego to jest przeciez leninowska szutka... i "dialektyzm " typu sowieckiego.

    Odpowiedz
  • Samson(2008-10-16 20:32) Zgłoś naruszenie 00

    Do "tak albo tak".Wspaniale, nie oddajcie nic, a dostaniecie nową wersję historii najnowszej(powojennej) z punktu widzenia mniejszości społecznej.I będzie to historia podobna do Powiernictwa Pruskiego, tylko podmiotem będą obywatele polscy(szacuje się że może to być nawet 10% ówczesnej ludności).I co znowu szok za szokiem, że nie byliśmy tak wspaniali?"Tak albo tak" tego chcesz?

    Odpowiedz
  • tak albo tak(2008-10-16 18:42) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo zabrało majątki. Proszę o wykładnię, w jaki sposób nabyte. Po 50 latach, jacyś ("właściciele"?) chcą rekompensaty. A co otrzymali od Państwa obywatele z czasów powojennych, którzy kraj odbudowali?
    Z pewnością - stanowczo nie zgadzam się aby moje dzieci płaciły jakiekolwiek odszkodowania! Chyba obowiązują przedawnienia. Polska, to nie kupczenie własnością całego społeczeństwa. Draństwo "poszkodowanych" przekracza wszelkie normy moralne.

    Odpowiedz
  • Klemens(2008-10-16 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba zwrócić wszystko to,co jeszcze jest możliwe.Natomiast za mienie utracone bezpowrotnie należy wypłacić rekompensaty.Odwlekanie decyzji nie świadczy dobrze o ludziach sprawujących władzę.Ciągle lewackie nawyki,by dzielić nie swoim,przeważają nad przywoitością.

    Odpowiedz
  • CCC(2008-10-16 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie jest oburzające, że to samo państwo najpierw zabrało majątki, które przechodziły z pokolenia na pokolenie, a teraz to samo państwo chce wypłacać śmiesznie niskie jakieś zadośćuczynienia (nazwa rzeczywiście niestrafna pod względem prawnym). Co to jest te kilkanaście procent na dodatek nie wiadomo kiedy się je dostanie. Może za 10 lat. To jest nic innego jak dlaszy etap okradania własnych obywateli. Bo nikt nigdy nie zrekompensuje utraty dochodów jakie mogli ci ludzie czerpać ze swoich majątków, a teraz jeszcze chce się im dać tylko mały procencik wartości tych majków. Uważam, że państwo polskie powinno wystąpić do Rosji i Niemiec dzięki którym w Polsce wprowadzono socjalizm, który zbeszcześcił krwawice wielu pokoleń Polaków - niech te państwa też poniosą finansową odpowiedzialność za te okropne dla Polski czasy.

    Odpowiedz
  • ****(2008-10-16 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw zrobcie porzadna rewaloryzacje swiadczen emerytalno-rentowych,a potem sie bedziecie zastanawiac nad reprywatyzacja.Ta substancje na przestrzeni czasu ktos wzniosl,to sa wlasnie ci robole i ich przodkowie ktorych caly czas cwaniaki roznych masci roluja.

    Odpowiedz