"Cena na wyprzedaży nie może być niższa od kosztów produkcji"

autor: Arkadiusz Jaraszek14.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 14.01.2010, 13:58

TRZY PYTANIA DO... EWELINY STOBIECKIEJ, radcy prawnego i partnera zarządzającego w kancelarii e|n|w|c - Przedsiębiorcy stosują różne metody kalkulacji nowej ceny, biorąc pod uwagę wszelkie, zarówno poniesione, jak i potencjalne koszty związane z wyprodukowaniem, promowaniem czy magazynowaniem towaru oraz spodziewane ostatnie zyski związane z mijającym sezonem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • Nizsza nie ale o wiele wyższa tak?(2010-09-07 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    zamiast sprzedawać ponizej kosztów należy spalić!!

    Odpowiedz
  • Tanie państwo(2010-01-15 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    Im mniej interwencji rzadowej tym zdrowiej!

    Nikogo nie powinno to obchodzić jeżeli KTOŚ chce sprzedać swój towar poniżej własnego kosztu!

    To tylko zysk dla klienta!

    Odpowiedz
  • konsument(2010-01-14 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    Nie można wprowadzać w błąd konsumenta!
    Ja jako konsument mam wątpliwości czy przekreślona cena, funkcjonowała w ogóle, czy jest to tylko chwyt promocyjny.

    Odpowiedz
  • szyblucki(2010-01-14 18:31) Zgłoś naruszenie 00

    kretynizm. konkurencja to konkurencja, jeżeli nie naruszasz dobego imienia konkurenta to dlaczego nie mogę zrobić wyprzedaży w wysokości 95 proc? Niech zadecyduje konsument.

    Odpowiedz
  • bz(2010-01-14 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    A skad informacja, ze to była "połowa kosztów produkcji" a nie połowa 300% marży?

    Odpowiedz
  • Do(2010-01-14 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    Wyprzedaże posezonowe w regule nie naruszają zasad konkurencji stąd sprzedaż sprzętu narciarskiego za połowę kosztów produkcji w marcu nie będzie czynem nieuczciwej konkurencji ale jeszcze początek stycznia może nieść takie ryzyko.

    Odpowiedz
  • sprzedawca(2010-01-14 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    na dwa powyzsze - jest metoda- robi sie przeszacowanie wartosci towaru.

    Odpowiedz
  • ekonom(2010-01-14 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    do 2.
    Weź pod uwagę, że korporacje mogłyby w ten sposób likwidować konkurencję, która dopiero się rozwija. Początkujący zakład nie wygra cenowo w firmą, którą stać na dumping. Jeżeli masz całe magazyny towaru, który się nie sprzedaje to przekaż je darowizną na WOŚP, Kościół, Caritas na co chcesz odliczysz sobie od podatku i wyjdziesz lepiej niż przy sprzedaży poniżej kosztów. Tak więc nie mów o nauce ekonomii przez innych tylko sam się za nią weź.

    Odpowiedz
  • konsument(2010-01-14 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Towaru nie można sprzedać poniżej ceny zakupu lub produkcji - śmiechu warte.
    Rozważmy przykład, gdzie przedsiębiorca ponosi ogromne koszty związane z magazynowaniem towaru, który jest "niechodliwy". Oczywistą rzeczą jest, że takiemu przedsiębiorcy opłaca się sprzedać towar poniże ceny zakupu/produkcji, niż ponosić ogromne koszty z mgazynowanie towaru - a jak wiedzą osoby zajmujące sie rachunkami kosztów, koszty magazynowania towaru potrafia dokuczyć.
    Wieć o czym mowa, Przedsiębiorca zapłaci kare za to ze pozbywa sie otwaru który generuje dla niego straty... może warto tworząc ustawe o ochronie konkurencji i konsumentów postudiować troszczekę rachunkowość, ekonomie etc... by ustawa nie był odrealniona i zawierała pewne wyjątki w "bezwzględnych" zakazach.

    Odpowiedz
  • wiktor(2010-01-14 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    nieraz lepiej oddac towar za darmo niz ponosic koszty jego utylizacji.

    Odpowiedz