Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Jaką zmianę odczują polscy pacjenci w najbliższym czasie? "Taką najważniejszą i najszybszą, to jest kwestia wprowadzenia funduszu kompensacyjnego szczepień ochronnych, czyli wprowadzenia możliwości odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)" - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

Pacjent teoretycznie ma prawo dochodzić swoich roszczeń w sądzie. To proces długotrwały, żmudny, niepewny i obarczony wieloma ryzkami. Fundusz kompensacyjny to zmieni - dodał Chmielowiec.

Jakie będą kryteria dostępu do odszkodowań? Czy w przypadku zgonu rodzina może uzyskać odszkodowanie z funduszu?

Na razie projekt tego nie przewiduje. Projekt wskazuje, że tym funduszem będą objęte wszystkie szczepienia na Covid-19. Niezależnie od tego, jaką szczepionką i kiedy zostało przeprowadzone. Ponadto wszystkie szczepienia obowiązkowe od 2022 roku. Jakie kryteria? Po pierwsze wstrząs anafilaktyczny i obecność na SOR bądź izbie przyjęć. I druga sytuacja, kiedy pacjent w okresie 4 tygodni, doznaje niepożądanego odczynu poszczepiennego i skończy się to hospitalizacją powyżej 14 dni - powiedział rzecznik praw pacjenta.

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu.