Policja i straż miejska mogą nałożyć mandat za wykroczenie drogowe tylko wtedy, gdy prowadzący auto zgodzi się go przyjąć. Gdy nie wyrazi na to zgody, sprawę rozpozna sąd, który może uniewinnić obwinionego.

Czy przyjęcie mandatu jest obowiązkowe

Właściciel audi został telefonicznie wezwany na komisariat i tam pokazano mu zdjęcia samochodu, który przekracza dozwoloną prędkość. Wezwany powiedział, że mimo że jest właścicielem bardzo podobnego auta, to niemożliwe, by to właśnie nim popełniono wykroczenie we wskazanym miejscu i czasie. Czy kierowca musi podpisywać mandat w takich przypadkach?

Czy w każdym przypadku sprawa trafi do sądu

Zostałem przyłapany przez policję na jeździe bez zapiętych pasów. Odmówiłem przyjęcia mandatu. Czy w każdym przypadku, nawet tak błahego wykroczenia, sprawa musi zostać skierowana do sądu?

Czy mogę zostać ukarany wyższą grzywną

Kierowca został ukarany przez jadących za nim policjantów za hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu mandatem w wysokości 300 zł. – Nie zgadzałem się z tą oceną. Funkcjonariusz powiedział mi jednak, że w sądzie zapłacę dużo więcej. Czy sąd może wymierzyć mi wyższą grzywnę?

Czy zawsze poniosę koszty postępowania przed sądem

Czeka mnie sprawa w sądzie po tym, jak odmówiłem przyjęcia mandatu od straży miejskiej. Czy w razie uniewinnienia będę musiał także pokryć koszty procesu?

Czy policjant ma zakaz dawania pouczeń

Przekroczyłem nieznacznie prędkość w terenie zabudowanym. Prosiłem policjanta o poprzestanie na pouczeniu ze względu na to, że nigdy wcześniej nie byłem karany. Funkcjonariusze stwierdzili, że nie mogą tego uczynić. Czy to prawda?

Czy policjant ma obowiązek badania stanu trzeźwości

Uczestniczyłem w kolizji drogowej i zostałem zbadany alkomatem na żądanie drugiego kierowcy. Czy policja ma obowiązek sprawdzać nawet takie oskarżenia?

Czy mogę odzyskać pieniądze za zapłacony mandat

Dwa miesiące temu zapłaciłam mandat za nieprawidłowe parkowanie pod blokiem. Teraz dowiedziałam się, że straż miejska nie miała prawa nakładać takiego mandatu na terenie prywatnym spółdzielni, bo nie ustanowiono tam strefy ruchu. Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy kierowca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania