Od 19 stycznia przyszłego roku łatwiej będzie rozpoznać początkujących kierowców, którzy zdali prawo jazdy kategorii B. W okresie próbnym takie osoby będą musiały nakleić na szybę pojazdu specjalną naklejkę, dzięki której możliwy będzie większy nadzór nad nimi. Celem takich działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach.

Z rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej, które zmienia rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów wynika, że kierowcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę na drodze, będą musieli oznaczyć samochód specjalną nalepką.

Zmiana ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa: początkujący kierowcy stanowią grupę, która często doprowadza do wypadków na drodze. Oznaczenie samochodów nalepkami ma wpłynąć na zwiększenie nadzoru nad początkującymi kierowcami, ma także ostrzegać innych uczestników ruchu i zapobiegać niepotrzebnym kolizjom.

Liść na szybie

Reklama

Jak wygląda naklejka, którą kierowcy będą musieli umieścić na szybie samochodu? Z rozporządzenia Ministra Transportu wynika, że ma to być okrągła naklejka białej barwy z zielonym symbolem liścia klonowego.

Rozporządzenie ws. rejestracji i oznaczenia pojazdów
pobierz plik

Reklama

Kierowca powinien naklejkę umieścić z przodu na szybie w jej prawym górnym rogu i z tyłu na szybie albo na nadwoziu pojazdu w prawym górnym rogu (jeśli nie ma on tylnej szyby).

Naklejka ma mieć 11 cm średnicy
Zielony liść na białym tle będzie mierzył 10 cm

Okres próbny

Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B będzie trwał dwa lata. Początkujący kierowca nie będzie jeździł z zielonym listkiem przez cały czas trwania próby – z rozporządzenia wynika, że zobowiązany jest oznaczyć pojazd nalepką tylko przez pierwszych 8 miesięcy.

To nie jedyne utrudnienie dla kierowców w okresie próbnym: będą ciążyć na nich również inne obowiązki. Przede wszystkim kierowca między 4. a 8. miesiącem trwania próby musi odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i zaliczyć praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń ruchu drogowego.

Jest także ograniczony do jazdy z mniejszą prędkością i nie może podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B.