Zgłoś się do sądu, aby zobowiązał inwestora do wstrzymania hałaśliwych prac na budowie

Gdy twój dom albo mieszkanie znajduje się w sąsiedztwie hałaśliwej budowy, możesz domagać się przed sądem, aby nakazał on inwestorowi zaprzestania prac. Jest to uzasadnione zwłaszcza, gdy prace zakłócają korzystanie z lokalu, nie pozwalają w nim wypoczywać, a przede wszystkim gdy są prowadzone w porze nocnej, czyli w godzinach od 22 do 6 rano.

Sprawę przeciwko prowadzącemu budowę musisz wnieść do sądu cywilnego i domagać się zaniechania naruszeń oraz przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Powinieneś wykazać, że przez wywoływanie w porze nocnej hałasu na znajdującej się w sąsiedztwie budowie inwestor naruszył twoją własność, mimo że nie pozbawił cię faktycznego władania nad budynkiem albo mieszkaniem. Inwestor nie może uzasadniać prowadzenia hałaśliwych prac tym, że musi szybko ukończyć budowę i dlatego zatrudnia wykonawców do pracy na trzy zmiany. Przepisy zobowiązują go do powstrzymywania się od działań, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: 6 sposobów na hałaśliwą budowę w sąsiedztwie naszego mieszkania
W pełnej wersji artykułu:

Jak starać się o decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu na terenie sąsiednich nieruchomości
W jaki sposób domagać się od inspektora ochrony środowiska, aby dokonał pomiarów na terenie budowy
Kto kieruje sprawę do sądu
Jak wykonać izolację akustyczną przed hałasem przenikającym do twojego mieszkania
Jak sprawdzić, czy w domu, w którym chcesz zamieszkać, jest zapewniona wystarczająca ochrona przed hałasem