Ściąganie plików z muzyką czy filmami na własny użytek nie wiąże się z odpowiedzialnością karną. Zarzuty popełnienia przestępstwa mogą jednak zostać postawione osobie, która pobierze piracką grę lub program.
Internet jest miejscem, gdzie można znaleźć praktycznie wszystkie rodzaje utworów, poczynając od grafiki i fotografii, przez teksty, a kończąc na bardziej złożonych dziełach, takich jak utwory muzyczne czy filmy. Każdy utwór zamieszczony na stronie internetowej lub pobierany za pomocą łączy internetowych przy wykorzystaniu programów peer-to-peer (P2P) podlega ochronie.
Korzystanie z utworów
Autor, który zamieścił swój utwór na stronie WWW, automatycznie zezwala każdemu internaucie na jego przeglądanie, wykonywanie jego tymczasowych kopii lub przechowywanie u siebie na dysku. Internauta może korzystać z niego w ramach dozwolonego użytku. W każdym przypadku, kiedy będzie chciał wykorzystać cudzą treść poza jego granicami, np. publikując ją na własnej stronie WWW czy w celach marketingowych, będzie musiał uzyskać zgodę twórcy, a nawet zapłacić mu za korzystanie z jego utworów. W przeciwnym razie może spotkać się z zarzutem popełnienia plagiatu. Jednym z najczęściej popełnianych plagiatów w internecie jest umieszczanie na swoich stronach internetowych cudzych tekstów, artykułów i opracowań bez pozwolenia posiadacza praw autorskich. Jeżeli posiadacz praw autorskich nie zgodził się na rozpowszechnianie, webmaster nie może się nawet zasłaniać tym, że zapłacił za dostęp do serwisu.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Za co i kiedy można pociągnąć internautę do odpowiedzialności.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Czy mogę wykorzystać fragment artykułu w blogu
- Czy policja ma prawo rutynowo kontrolować prywatne domy
- Czy powinienem złożyć zawiadomienie na komisariacie policji