Czy partner musi finansować poród

W zeszłym miesiącu urodziłam dziecko, którego ojciec nie jest moim mężem. Mimo że uznał dziecko, nie chce się dokładać do jego utrzymania. Czy mężczyzna, za którego nie wyszłam za mąż, ma obowiązek dokładać się do wydatków związanych z porodem?

Czy ojciec musi zapłacić za witaminy

Mój partner nie interesował się mną w czasie ciąży. Mimo że nie pracuję, sama muszę płacić za specjalistyczne badania i produkty, które muszę spożywać z uwagi na większe zapotrzebowanie na witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Czy partner musi się dołożyć do tych wydatków?

Czy liczą się dochody z szarej strefy

Mój były mąż od 3 lat nie płaci alimentów na dzieci, tłumacząc się, że nie ma pracy. Wcześniej prowadził firmę remontowo-budowlaną. Tymczasem tak naprawdę wyrejestrował on działalność gospodarczą i działa teraz w szarej strefie. Czy sąd powinien brać pod uwagę osiągane w ten sposób dochody?

Czy ojciec pokryje wszystkie wydatki

Słyszałam, że ojciec dziecka musi pokryć wszystkie wydatki na dziecko w czasie porodu. Czy to prawda?

Czy trzeba ustalić ojcostwo mężczyzny

Zamierzam pozwać ojca mojego dziecka o alimenty i zwrot kosztów okołoporodowych. Czy do przeprowadzenia takiej sprawy konieczne jest ustalenie ojcostwa?

Czy można żądać odszkodawania

W związku z porodem straciłam pracę i byłam zmuszona sprzedać swoje auto, by kupić artykuły potrzebne dziecku. Czy ojciec dziecka musi partycypować w nieprzewidzialnych stratach finansowanych, jakich doznałam po urodzeniu dziecka?

Czy partner zapłaci za urlop wychowawczy

Były mąż zobowiązał się do dokładania się do mojego utrzymania przez pewien czas po porodzie. Jak przyznał, zmusza go do tego prawo. Czy przepisy przewidują może, że musi on finansować mnie przez cały urlop wychowawczy?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Za co musi zapłacić ojciec dziecka pozamałżeńskiego po porodzie.