Czy można oddać za dużą o numer bluzkę

Kupiłam córce w prezencie mikołajkowym bluzkę. Niestety, okazała się za duża. Sprzedawca nie chce jej przyjąć i zwrócić mi pieniędzy ani zamienić na mniejszą, mimo że bluzka nie była noszona, nadal przytwierdzona jest do niej metka, a ja mam paragon. Czy mogę zmusić sprzedawcę, aby przyjął bluzkę?

Czy obdarowany może sam złożyć reklamację

Dostałam w prezencie mikołajkowym parasolkę, na szczęście razem z paragonem ze sklepu. Po kilku dniach odpadła ozdobna rączka od parasolki. W jakim terminie powinnam złożyć reklamację. Czy mogę to zrobić sama, nie korzystając z pomocy osoby, która kupiła dla mnie parasolkę?

Czy można oddać prezent z internetu

W prezencie gwiazdkowym chcę kupić bratu kilka płyt z najnowszymi przebojami. Zamówiłam je już przez internet. Czy można je zwrócić wówczas, gdy brat nie będzie zadowolony z mojego wyboru?

Czy brak instrukcji uzasadnia zwrot

Dostałam w prezencie mikołajkowym robot kuchenny. Niestety, w sklepie nie została do niego dołączona instrukcja obsługi i dlatego mam problem z wykorzystaniem niektórych jego funkcji. Czy brak instrukcji stanowi wadę towaru, która przesądza o jego niezgodności z umową?

Czy wyprzedaż ogranicza reklamację

Na przedświątecznej wyprzedaży zabawek kupiłam po cenie promocyjnej samochód zabawkę. Po kilku dniach zabawka popsuła się, przestały świecić reflektory i nie można było nią zdalnie kierować. Sprzedawca tłumaczy, że zabawka nie podlega reklamacji, ponieważ kupiłam ją po cenie promocyjnej na wyprzedaży i wskazuje na pisemną informację na ten temat, która wisi w jego sklepie. Czy sprzedawca ma prawo uniemożliwić składanie reklamacji?

Czy prezent z katalogu można odesłać

Przy zamawianiu prezentów świątecznych chcę skorzystać ze sprzedaży wysyłkowej, a prezenty wybrać z katalogu. Obawiam się jednak, że kolory ubrań zaprezentowane w katalogu mogą różnić się od tych, które będą one miały w rzeczywistości. Czy będę je mogła wówczas odesłać do sprzedawcy, nawet gdyby nie miały innych wad?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy można oddać do sklepu nietrafione świąteczne prezenty.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.