Wspólnicy spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej odpowiadają za jej zobowiązania bez ograniczeń, całym swoim majątkiem, dopiero gdy majątku spółki nie wystarczy na pokrycie wszystkich zobowiązań.
Wierzyciel, który chce wyegzekwować zasądzoną należność ze wspólnego majątku wspólników spółki cywilnej, musi uzyskać tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim wspólnikom.
Wspólnik handlowej spółki osobowej: jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej, odpowiada za jej zobowiązania całym swoim majątkiem razem z pozostałymi wspólnikami. Jeżeli majątku spółki nie wystarczy na pokrycie jej zobowiązań, wówczas wierzyciel ma prawo przeprowadzić egzekucję z jego majątku (subsydiarna odpowiedzialność wspólnika). W praktyce ma to miejsce, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. O bezskuteczności egzekucji można mówić, gdy zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne przeciwko spółce i organ egzekucyjny stwierdził brak możliwości choćby częściowego zaspokojenia roszczenia i wydał postanowienie o umorzeniu egzekucji.

Wspólnicy spółki jawnej

Subsydiarna odpowiedzialność wspólnika spółki jawnej nie dotyczy tych zobowiązań spółki wobec osób trzecich, które powstały przed wpisaniem jej do Krajowego Rejestru Handlowego. Za zobowiązania zaciągnięte w imieniu spółki już po jej zawiązaniu, a jeszcze przed wpisaniem do rejestru, odpowiadają solidarnie osoby, które działały w imieniu spółki w tym okresie. Ich odpowiedzialność jest nieograniczona, co oznacza, że odpowiadają całym swoim majątkiem.
Natomiast osoba, która przystąpiła do już istniejącej (czyli zarejestrowanej) spółki, odpowiada za te jej zobowiązania, które powstały zanim jeszcze została wspólnikiem. Taka odpowiedzialność powstaje zarówno wówczas, gdy nowy wspólnik zawarł umowę z dotychczasowymi wspólnikami, jak i wówczas, gdy objął udział w spółce jako spadkobierca dotychczasowego wspólnika.
Aby jednak odpowiedzialność za zobowiązania nowego wspólnika istniała, to w związku z jego przystąpieniem do spółki musi zostać zachowana określona procedura: umowa przystąpienia pod rygorem nieważności musi zostać zawarta na piśmie, a samo przystąpienie należy zgłosić do sądu rejestrowego i ujawnić w rejestrze, ponieważ wszystkie zmiany składu osobowego spółki muszą być wpisane do rejestru.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy wspólnik spółki osobowej odpowiada za zaciągnięte długi.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz m.in. wzór wniosku o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi, wzór wniosku o ponowne wydanie tytułu wykonawczego, wzór wniosku o wszczęcie egzekucji z majątku spółki jawnej.