Czy separacja powoduje rozdzielność

Mąż zwrócił się do sądu o orzeczenie separacji. Czy spowoduje to powstanie między nami rozdzielności majątkowej?

Czy małżonkowie w separacji dziedziczą

Moja mama jest z mężem w separacji od 10 lat. Ojciec umarł miesiąc temu. Czy mama ma prawo do spadku po swoim mężu?

Czy małżonek może wystąpić o alimenty

Chcę wnieść pozew o separację. Jestem matką czwórki dzieci, pracować zawodowo zaczęłam dopiero od niedawna, więc moja pensja nie jest wysoka. Utrzymywaniem domu do tej pory zajmował się mąż, który prowadzi dużą firmę. Czy mogę domagać się, aby małżonek płacił mi alimenty?

Czy mogę być uznany za ojca

Jestem z żoną w separacji od ponad czterech lat. Dowiedziałem się, że niedawno urodziła ona dziecko. Czy w takim razie będę uznany za ojca tego dziecka?

Czy można się starać o zniesienie separacji

Od trzech lat jestem w separacji. Przez ten okres udało nam się z mężem dojść do porozumienia i chcielibyśmy znów tworzyć rodzinę. Czy możemy się starać o zniesienie separacji?

Czy sąd weźmie pod uwagę dobro dzieci

Mąż wniósł pozew o separację. Mamy z mężem tylko jedno dziecko, syna, który ma już 20 lat, jednakże ma porażenie mózgowe. Czy sąd rozpatrujący sprawę weźmie pod uwagę fakt, że nasz syn wymaga stałej opieki, a ja sama nie jestem w stanie mu jej zapewnić?

Czy żona powinna udzielić pomocy

Jesteśmy z żoną w separacji już trzy lata. Obecnie znalazłem się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej, gdyż w wypadku zginęli moi rodzice oraz jedyny brat. Czy moja żona powinna udzielić mi pomocy?

Czy można ograniczyć władzę rodzicielską

Mąż od kilku miesięcy nie pojawił się w domu. Wcześniej pojawiał się sporadycznie i zawsze po jego wizytach miałam problemy wychowawcze z naszym piętnastoletnim synem. Czy składając pozew o separację, mogę domagać się ograniczenia władzy rodzicielskiej mojego męża względem naszego dziecka?

Czy sąd dokona podziału majątku

Postanowiłem wnieść pozew o orzeczenie separacji. Chciałbym także, aby sąd rozstrzygnął od razu o podziale naszego wspólnego majątku. Wiem jednak, że żona nie zgodzi się na taki podział, jaki ja chcę zaproponować. Czy w związku z tym sąd rozpatrzy mój wniosek?

Czy można wrócić do rodowego nazwiska

Jestem w separacji z mężem od dwóch lat. Nie chcę już nosić nazwiska po mężu. Czy mogę wrócić do swojego panieńskiego nazwiska?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie skutki prawne wywołuje orzeczenie o separacji.