Rybiński: Czyje interesy realizuje Sejm?

autor: Krzysztof Rybiński, Monika Lewandowska-Kalina04.07.2011, 03:00

W Polsce funkcjonuje patologiczny proces uchwalania prawa. Z jednej strony mamy silne grupy interesów, z drugiej strony słabe państwo oraz mechanizmy, które pozwalają grupom interesów uzyskiwać korzyści kosztem społeczeństwa. Wejście Polski do UE przyczyniło się do dalszego narastania patologii w tym obszarze.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Wielkim przegranym jest Polska(2011-07-04 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    Wielkim przegranym jest Polska

    i tyle w temacie - a Wy drodzy Wyborcy wybierajcie sobie dalej ...
    od 20 lat NIC w Polsce nie zmienia się na lepsze
    od 20 lat rządzą nami te same ... buzie, różniące się między sobą wyącznie kolorkiem legitymacji pratyjnej i zainteresowane wyłącznie tym, by załapać się na kolejne 4 lata pobierania dietki i ryczałtów...

    Odpowiedz
  • M(2011-07-04 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    W szkołach wszak kształcimy, bohaterów w słowach a zero w działaniu.
    To co najlepiej nam wychodzi to zatruwanie życia sobie i innym. Epoka kamienia łupanego nadal trwa dla większości z nas tylko narzędzia się zmieniły. Zmienić siebie w istotę praktykującą człowieczeństwo to prawdzie wyzwanie!

    Odpowiedz
  • bufetowa(2011-07-04 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    garstce osób takich jak ja pozostało czekanie na bankructwo Polski
    bo niestety przy obecnej ordynacji wyborczej, regulacjach dotyczących mediów, finansowania partii politycznych i wielu innych przepisach nie możliwe jest, żeby do rządów dostały się rozsądne osoby, które będą realizować interesy całego naszego narodu. Zwykli wyborcy są oszukiwani, że ich głos może coś zmienić. Jeżeli głosowanie mogłoby coś zmienić to zostałoby zabronione.
    Niestety te same gęby od 20 lat zajmują w Polsce najwyższe stanowiska władzy, wymieniają się między sobą jedynie stołkami i czasami zmieniom nazwę swojej partii.

    Odpowiedz
  • zaza(2011-07-04 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    Niejest tak zle skoro p\POWCY lekka reka wdawaja podatnikow pieniadze na reklame swojej partii nazywajac je "prezydencja". Titanic tonie bal trwa,

    Odpowiedz
  • zaza(2011-07-04 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    Niejest tak zle skoro p\POWCY lekka reka wdawaja podatnikow pieniadze na reklame swojej partii nazywajac je "prezydencja". Titanic tonie bal trwa,

    Odpowiedz
  • XYZ(2011-07-04 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Moja matka pracowała od 16 roku zycia. Na emeryturę jako pracownik piekarni przeszła w wieku 60 lat. Ma ok. 1200zł emerytury razem z dodatkiem pilęgnacyjnym.
    Ja na emeryture mundurową przeszedłem w wieku 50 lat. Mam ok. 3000zł.
    Nie solidaryzyje się z kolegami ze służb. Uważam, że moja matka powinna mieć podobną, a nawet wyzszą emeryturę. Ale nasze Państwo, a raczej jego "elity" są obłudne i fałszywe. SLD,PSL,PO,PIS to tacy sami oszuści !

    Odpowiedz
  • ppp(2011-07-04 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    Krzysztof Rybiński wspiera Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.

    Mam nadzieję, że wystartuje w wyborach z list tej partii i Nowa Prawica trafi do sejmu!

    Odpowiedz
  • qewghyfghgh(2011-07-04 14:43) Zgłoś naruszenie 00

    na tym portalu powinna istnieć mozliwość oceniania komentarzy czytelników

    Odpowiedz
  • dla: Minister Juli Pitera Informacja o kolejnym pr(2011-07-04 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    ...Dotyczy prywatyzacji zakładów górniczych...

    Akt prawny to :Dz. U. z dnia 28 lutego 2003 r.)- § 7. 1.

    Droga Pani -całkiem niedawno temu zajmowała się Pani górniczymi -5 letnimi URLOPAMI pracowniczymi .

    Obecnie mamy prywatyzacje JSW i obecnie dzięki Ministrowi Skarbu a konkretnie dzięki Jego Rozporządzeniu z dnia 29 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na …... występuje kolejny przekręt w górnictwie.
    Otóż Rozporządzenie to w art 7 pkt 4 bezpodstawnie promuje jedną grupę zawodową względem drugich. Mówi ono że:Ustalenie okresu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 2, uprawnionych pracowników zatrudnianych pod ziemią …...jest dokonywane z uwzględnieniem współczynników korygujących, stosowanych do wyliczenia okresu zatrudnienia dla celów emerytalnych .

    A przecież inne grupy zawodowe w tych samych prywatyzowanych zakładach tez mają współczynniki emerytalne wyższe niż jedność. Wynika z tego ,że mamy tu do czynienia z ewidentną bezpodstawną stronniczością Ministerstwa wobec jednej grupy zawodowej (celem przypodobania się jej) kosztem pozostałych grup gdyż zwiększenie przydziału procentowego akcji dla jednej tak promowanej grupy powoduje zgodnie z rachunkiem procentowym zmniejszenie udziału procentowego w całości innych grup a więc występuje naruszenie zasad Konstytucyjności czyli równości wobec prawa ,prawa własności i obniżenie poczucia sprawiedliwości społecznej.

    Sądzimy ,że jako Minister i pełnomocnik rządu ds. opracowania programu zwalczania nadużyć w instytucjach publicznych. zajmie się skutecznie ta kwestią.

    Odpowiedz
  • katarzyna Rybak(2011-07-04 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    Nie zgadzam się z dr Rybińskim w kwestii wniosków z analizy ustaw. Pan R. tez ściemnia, nie podaje kto badał treść ustaw i jakie były kryteria. A to ważne. Łatwo negować państwo, ale trudniej je współtworzyć. Nie sądzę aby pan R. na stanowisku ministra finansów poradził sobie ze wszystkimi problemami, które wymienia. Szkodzi jednak dla własnych celów wizerunkowi Polski.
    Szkoda.

    Odpowiedz
  • tik(2011-07-04 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    Historia wykazała, że wszyscy „walczący o demokrację” robią to dla koryta, żeby się do niego dostać, trwać przy nim z całą zgrają popleczników i jeszcze otrzymać wysoką, często nieopłaconą składkami emeryturę, odszkodowanie za walkę o koryto i pomniki. Przegrani skowyczą i uparcie „walczą o demokrację”, czyli o koryto! Tak w kółko Macieju!
    1. IPN, urząd prezydenta, ordynariaty wojskowe, zbędne urzędy, instytucje oraz rady nadzorcze do likwidacji, a liczebność sejmu i senatu zredukować czterokrotnie. Świadectwa energetyczne są tak potrzebne jak meldunki i umarłemu kadzidło...
    2. Zlikwidować nieopłacone przywileje emerytalne (stany spoczynku) górnikom, policjantom, wojskowym(kapelanom), prokuratorom, sędziom, pracownikom straży granicznej i służb specjalnych.
    3. Czas najwyższy skończyć z partyjnymi ordynacjami wyborczymi, które nie mają nic wspólnego z demokracją. Namiastka demokracji, to wybór w okręgach jednomandatowych do samorządów, sejmu i senatu.
    Dla przykładu podam, że USA, państwo o powierzchni ponad 9mln km2 i ludności ponad 300mln, ma niby demokratyczne instytucje: 1) Izba Reprezentantów - 435 osób, 2) Senat - 100 osób i jak to porównywać z naszym biednym krajem, okradanym przez wybrane niedemokratycznie partyjne pieniactwo.

    Odpowiedz
  • Janek(2011-07-04 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    Jesienią głosuj na Kongres Nowej Prawicy (KNP). Każdy głos się liczy

    http://www.youtube.com/watch?v=SkQH1jELNCY

    Odpowiedz
  • bezpartyjny(2011-07-04 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    co za swych rzadow dla tego kraju zrobila PO i rzad Tuska???niestety , wszystko w doł, ogolna demolka kraju, brak krytycyzmu dla swych rzadow, ataki i cynizm do kazdego kto ma inne zdanie, tylko czyny sie liczą, ale tych nie ma, jest chaos i balagan, rzadzacy nie mają pojęcia o procesach inwestycyjnych i ich organizacji, tylko obluda, klamstwa i manipulacja w mediach i sianie strachu przeciwko PIS..to PO dzieli Polakow, pogardza moherami, ministrowie wypowiadaja sie jezykiem pogardy i cynizmu, a premier chwali cudze i oplwa opozycje dyskryminujac wolnosc slowa i demokrację..a Polska mogla tak pieknie sie rozwijac przez te 4 lata..brawo Wroclaw, ktory wybral sobie wlasciwego prezydenta i madrze inwestuje bez blichtu w mediach...uczmy sie patrzec i nie sluchac gotowej obludnej papki podawanej w mediach..jakbysmy byli idiotami, to ma byc demokracja gdy urzednik popiera PIS a PO rzad dyskryminuje te osobe przez swoich kolesiow postawionych na stolkach w urzedach??? brawo dla urzednikow z twarza i charakterem, fachowowcow a nie klakierow wladzy..bo liczy sie tylko prawda , niekolanowe a madre ustawy dla dobra obywateli a nie tylko PO...czas na rozliczenia...konkrety i czyny..

    Odpowiedz
  • górnik(2011-07-04 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    tik jak tak zazdrościsz górnikom wsześniejszej emerytury to może byś się przyją na kopalnie ,zapraszam .

    Odpowiedz
  • g0ść(2011-07-05 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem: Mówiąc kolokwialnie olewam każde wybory!

    Odpowiedz