Komentarz redakcji: Prawniczy węzeł gordyjski

autor: Andrzej Jankowski11.05.2010, 03:00

Szyfr do otwarcia korporacyjnego sejfu prawników został złamany dwa lata temu. Teraz z tej przetartej ścieżki chcą skorzystać posłowie PO. Chcą otworzyć drzwi jeszcze szerzej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • prawnik(2010-05-18 00:05) Zgłoś naruszenie 00

    do 3 VESEMIR J

    Jedno masz jak w banku. Jak powstanie korporacja.samorząd stomatologów to przestanie ich przybywać. Za leczenie zęba nie zapłacisz 100 ale 500zł. O nowych formach znieczulenia będziesz mógł zapomnieć. Żaden dentysta nie będzie inwestował w nowy sprzęt. A na końcu się dowiesz że robią to dla dobra pacjentów.

    Odpowiedz
  • MGR z 5 na dyplomie(2010-05-17 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma wątpliwości iz koproracje w obecnej formie to patologia. Podobnie jak patologia jest iz dr hab i profesorzy są wpisywani na listę. Ich wiedza powinna byc wykorzystywana wg specjalizacji. Jesli to prof prawa Rzymskiego niech sie specjalizuje w prawie Rzymskim. Wpisywanie z automatu powoduje iz piorą mózgi studentom iz tylko aplikacja zrobi z Ciebie pełnowartościowego prawnika. Tak bzdura możliwa jest tylko w Polsce. W Stanach Zjedn (kilka z nich ) jesli masz praktyke do koncowego egzaminu Bar możesz przystąpić nawet bez szkoły! :)
    Po prostu tam nie zastępuje sie wiedzy papierkiem ! Dodatkowo opłacając się korporacji można liczyc na to iz ta skutecznie ograniczy konkurencję. Niemiecka aplikacja to praca urzędnika 23- 25 miesięcy, płatna 1000-1400 euro z urlopem etc. Jak to sie ma do wersji Polskiej? 5 lat edukacji to dużo , od tych co edukują zależy co mgr będzie wiedział. Ale komu zależy na tym zależy ? Państwowym uczelniom chyba nie! Tak kasa i tak będzie płynąć z budżetu!

    Odpowiedz
  • maro(2010-05-16 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    zgadzam się z tym co napisał aplikant. Obecnie masa aplikantów pracuje za darmo w kancelariach i oprócz tego musi wykładać po 5 tys. za każdy rok szkoleń. I nie daj boże żeby jakąś pracę podjąć która się nie spodoba radzie bo zaraz skreśleniem straszą.Taki stan rzeczy eliminuje zdolnych ludzi których po prostu nie stać aby przez kolejne trzy i pół roku wydawać pieniądze nic nie zarabiając. Znam osobiście takie przypadki. Dlatego powinna być inna ścieżka dojścia do zwodu np. poprzez licencję. Pozdrawiam aplikantów i zdolnych doradców prawnych!!

    Odpowiedz
  • Ted(2010-05-11 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    jeśli ktoś od lat prowadzi dzialalność prawniczą,to po co mu te egzaminy.

    Odpowiedz
  • b(2010-05-11 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    Vesemir podpowiem ci ,że nawet mają swój sąd dyscyplinarny a co zatkało ...

    Odpowiedz
  • aplikantka(2010-05-11 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    jest ogrom aplikantów radcowskich w samej izbie warszawskiej. co tu otwierać za dostep do zawodu??? jest łatwy dla osób, które mają coś w głowie. jeżeli ktoś nie jest w stanie zdać egzaminu wstępnego to jakim będzie później prawnikiem??? niestety aplikacja jest dla najlepszych, nie wszyscy co skończyli prawo muszą ja odbyć!!! nie potrzeba na rynku niekompetentnych radców lub adwokatów. poza tym egzamin wstepny to nic w porównaniu z egzaminami na aplikacji. lepiej nie dostac się w ogóle niż potem wylecieć bo nie dalo sie rady.

    Odpowiedz
  • Vesemir(2010-05-11 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    a jest jakaś korporacja stomatologów, badająca czy kandydat spełnia warunki ? Bo chyba nie ma, ale może się mylę.

    Odpowiedz
  • j(2010-05-11 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    do Mariusz
    Bzdury piszesz. Ilość gabinetów stomatologicznych też jest limitowana. Aby zostać stomatologiem trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Chciałbyś aby Twoje zęby leczyła przykładowo sprzątaczka, która otworzyła gabinet dentystyczny? ... Dlatego osoby bez odpowiedniej wiedzy i praktyki nie powinny świadczyć usług prawnych.

    Odpowiedz
  • Mariusz(2010-05-11 07:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ilość prywatnych gabinetów dentystycznych nie jest limitowana! A dlaczego limitowana jest ilość notariuszy, adwokatów,pośredników nieruchomości itd. Bo są dobrze zorganizowani, ale dla swojego dobra!

    Odpowiedz