Zgubiłeś dowód osobisty? Postępuj zgodnie z tymi zasadami, a nic złego się nie stanie

Dokument tożsamości, który trafi w niepowołane ręce może być przyczyną wielu nieprzyjemności. Na nasze konto może zostać zaciągnięty kredyt czy zawarta wieloletnia umowa np. na usługi telefoniczne. Jeśli jednak twoje postępowanie zaraz po utraceniu dowodu będzie szybkie i konkretne, masz szanse uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami tego przykrego zdarzenia.

konsument, umowa

żródło: ShutterStock

1. Biegnij do banku

To pierwsze miejsce, do którego powinieneś udać się w momencie, gdy zorientujesz się, że utraciłeś dokument. Skieruj się tam niezależnie od tego, czy został ukradziony, czy go po prostu go zgubiłeś. Najlepiej, jeśli wybierzesz placówkę, w której posiadasz konto. Jeśli takiej nie ma w pobliżu, zgłoś się do jakiekolwiek innego banku, który wprowadzi twój dokument do Systemu Dokumenty Zastrzeżone (upewnij się, czy to zrobi).

Uwaga! Jeśli do tej pory nie byłeś klientem żadnego z banków, przed złożeniem zastrzeżenia dokumentu należy odebrać z urzędu gminy zaświadczenie o utracie dowodu osobiste. Pełną listę takich banków przyjmującą zastrzeżenia dokumentów także od osób nie będących ich klientami, znajdziesz tutaj >>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • logiczny(2016-09-23 16:14) Zgłoś naruszenie 241

  a powinno być tak, że składam JEDNO zawiadomienie (na Policji) a reszta idzie już automatycznie ....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • qaduq(2016-09-24 12:24) Zgłoś naruszenie 70

  Bardzo dobra rada. Bądźmy realistami.

  Odpowiedz
 • Jan Wardechowski(2016-09-27 19:34) Zgłoś naruszenie 71

  Kto uchwala takie zagmatwane procedury ?! Gdy gubie id w Niedziele,gdy placowki bankowe sa nieczynne to mam czekac do Poniedzialku az mi ktos wezmie kredyt ? Dlaczego nie moze byc normalnie, zglaszam na najblizszym komisariacie fakt zagubienia ID i automatycznie dokument staje sie zastrzezony. Chyba Misiewicze takie procedury uchwalaja !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!