« Powrót do artykułu

Kojec dla psów do rozbiórki. To samowola budowlana

Jeśli zadaszenie kojca dla psów opiera się na słupkach oznacza to, że posiada on pewne cechy wiaty. Wtedy wymagane jest zgłoszenie budowy takiego obiektu – wynika z orzeczenia WSA w Gdańsku.

pies w budzie

żródło: ShutterStock

Definicja kojca określa go jako najczęściej niewielką, otwartą z góry i ogrodzoną po bokach przestrzeń do okresowego lub stałego przetrzymywania psów lub zwierząt hodowlanych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (15)

 • dziadek(2016-08-10 08:15) Zgłoś naruszenie 486

  ja wiem, ze myślenie to trudne zadanie, ale mam prośbę do rządzących kiedyś, teraz i w przyszłości: jak sadzicie dlaczego tak drastycznie maleje zaufanie szaraków do takich elit jak wy??

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • on(2016-08-10 09:19) Zgłoś naruszenie 241

  Dziwna sprawa zgodnie z prawem budowlanym w art 3 pkt 3 brak jest mowy o jakiejkolwiek wiacie. Katalog w tym artykule mówiącym o budowli jest zamknięty . Zgodnie z prawem budowlanym po zmianach w 2015 r. wiata o pow. do 50 m2 nie podlega pozwoleniu ( art 29 ust 2c) na budowę, ani nawet zgłoszeniu. Wynika to za art 30 ust. 1 gdzie w sposób szczegółowy wymieniono co podlega zgłoszeniu , i nie ma tam mowy o art 29 ust. 2c

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kejti(2016-08-10 12:55) Zgłoś naruszenie 194

  Prawo budowlane nawet przed nowelizacją nie zakładało ani musu pozwolenia ani zgłoszenia. Sędzia niedouczony czy czytać nie potrafi?

  Odpowiedz
 • Brian(2016-08-10 14:23) Zgłoś naruszenie 150

  Kurcze, tyle inteligentnych specjalistów prawa się znalazło. Aż dziwne, że przy tak mądrym społeczeństwie rządzą nami idioci. Jak mogło do tego dojść?

  Odpowiedz
 • sąsiad(2016-08-10 14:24) Zgłoś naruszenie 145

  Budowa kojców dla psów koniecznie powinna podlegać przynajmniej zgłoszeniu budowy i ustalenia warunków. Niektórzy inwestorzy budują takie kojce przy płocie sąsiedniej działki np. pod oknami sąsiada utrudniając mu normalne korzystanie ze swojej własności - smród, szczekanie, ciągłe ujadanie, wycie, insekty, muchy. Budowla taka bezpośrednio oddziaływuje na sąsiednią działkę. Jak najbardziej nie powinna być dopuszczana taka samowola.

  Odpowiedz
 • ert(2016-08-10 21:25) Zgłoś naruszenie 72

  W PRL-u, kiedy Polska miała przemysł, państwo miało z niego środki na wydatki publiczne i takimi bzdurami wcale się nie zajmowało; teraz, kiedy przemysłu nie ma, państwo jest zmuszone łupić obywateli rożnymi reglamentacjami, karami i mandatami aby mieć środki na swoje wydatki. Przecież to takie proste.

  Odpowiedz
 • ~j.(2016-08-10 20:46) Zgłoś naruszenie 65

  To jest przykład ciemnej strony "wolności", w której przyszło nam żyć. Coraz więcej sfer życia jest szczegółowo regulowanych przepisami i przez to zakres wolności się zmniejsza (może niebawem będą przepisy mówiące o tym, kiedy mamy wstać z łóżka lewą, a kiedy prawą nogą, a na każde odstępstwo od tych reguł będzie musiało być gdzieś tam zgłaszane...). Jeśli w ten sposób spojrzeć na ową wolność, to można dojść do bluźnierczego wniosku, że za "komuny" może tej wolności było więcej, bo nie było aż tylu przepisów wkraczających w różne sfery naszego życia, także w naszą prywatność... A może świat by był lepszy, gdyby np. nikt się nie wtrącał do tego, jaką i gdzie ktoś ma postawić budę dla psa na swoim własnym podwórku?.... A propos: Pamiętam expose J. Kaczyńskiego, kiedy swego czasu zostawał premierem. Powiedział wtedy dosłownie, że nawet na postawienie budy dla psa wymagane są jakieś formalności i że trzeba to zmienić... Obawiam się jednak, że teraz ma inne priorytety, aniżeli odbiurokratyzowanie stawiania bud dla psów... A biurokracja, niezależnie od tego, kto rządzi, idzie dalej do przodu i za kilka lat może trzeba będzie zgłaszać np. wbicie gwoździa w ścianę! Obrzydliwość!

  Odpowiedz
 • do sąsiada(2016-08-11 11:40) Zgłoś naruszenie 50

  W pełni popieram Pana komentarz. Sam mam podobną sytuację ponieważ sąsiad urządził psiarnię przy płocie granicznym pod moimi oknami oddalonymi zaledwie 4 m. Nie sprząta odchodów, poraża smród, odór, muchy, ciągłe szczekanie i wycie bez względu na porę dnia i nocy. Mam nadzieję, że PiS rozwiąże ustawowo problemy tego typu i odciąży sądy od rozpatrywania skarg.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-08-10 16:00) Zgłoś naruszenie 54

  Spoko , to tylko jeden z tysięcy ubeckich numerów , na które aktualnie , chwilowo w zastępstwie swoich POprzedników , jumają Przekręciarze i Sprzedawczyki , jako tzw. prawica - i patrioci , jakby kto pytał .

  Odpowiedz
 • y......(2016-08-11 08:27) Zgłoś naruszenie 50

  PSY SZCZEKAJ -- KARAWANA IDZIE DALEJ---jak nie buda dla psa to moze wejscie przez otwor do domu dla kota, budki legowe na drzewach , ustawienie parasola przed domem -- na wszystko znajdzie sie $. .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!