Sądy powszechne czy mediacja? Sposoby rozwiązywania sporów gospodarczych

Dochodzenie praw przedsiębiorcy przed sądem bywa kosztowne, o mediacji wciąż niewiele wiemy, a arbitraż częściej pojawia się w aktach prawnych niż w praktyce. Przedstawiamy możliwe sposoby rozstrzygania sporów z uwzględnieniem ewentualnego ryzyka i ograniczeń prawnych.

proces sądowy sąd koszty

żródło: ShutterStock

Czy opłaca się wszczynać postępowanie sądowe?

Decydując się na taki krok warto uwzględnić ryzyko biznesowe opłacalności postępowania sądowego. Może ono bowiem okazać się zbyt kosztowne dla przedsiębiorcy. Do wstępnego rachunku kontrahenta należy wpisać opłatę wpisową tj. 5% wartości dochodzonego roszczenia i koszty wynagrodzenia biegłych sądowych. Nie można ich jednak określić odgórnie, są one bowiem zależne od godzin pracy biegłego w porozumieniu z odpowiednim sądem. Aktualna kwota bazowa to ponad 1,5 tysiąca złotych. Na tym nie zamyka się jednak lista opłat związanych z wszczęciem procesu sądowego.

Jak oblicza się wartość przedmiotu sporu? >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • EWA(2016-01-18 16:12) Zgłoś naruszenie 11

    Nie oplaca sie wszczynac postepowan sadowych jesli nie zna sie tej calej dintojry! sady sa przekupne , a to wyraza sie w postanowieniach wyrokach i uzasadnieniach - ktore nie majanic wspolnego z faktami i sytuacjami!!!! kazdy niezawisly sedzia ma kontakt z adwokatami, lub politykami co przypuszczam ma wplyw na korupcje w danej sprawie - i wychodza z tych sadow kretynizmy , ktorych nie warto nawet zaskarzac - bo w kazdej nastepnej instancji coraz bardziej powod umacnia swoja pozycje - w moim przypadku przez 25 lat umocnil na tyle, ze z zebraka, darowano mu kamienice cala pomimo, ze prawnie przeszla wobec niezgloszenia sieprawowitego wlasciciela wraz z gruntem na wlasnosc skarbu panstwa a w 1990 na wlasnosc gminy. Sedziowie - przekupni - tu napewno i w kazdej instancji! otoz sytuacje ratowac moze tylko nagrywana mediacja i to do kontroli od razu wreczone nagrania po wyjsciu z sali mediacyjnej. Moze sie udac!!!! ale tylko tak ta naprawa przestepczosci zorganizowanej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!