« Powrót do artykułu

PCC 2016: Notariusze mają więcej obowiązków, ale mniejszą odpowiedzialność

W razie zawarcia umowy w formie aktu notarialnego konieczne jest pobranie i odprowadzenie do właściwego urzędu należnego podatku.

Notariusz z klientem

żródło: ShutterStock

Wprowadzone zmiany dotyczą kwestii formalnych, tj. zmieniają się sposób i rodzaj dokumentów przekazywanych przez notariuszy do urzędów skarbowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • realny(2016-01-08 17:01) Zgłoś naruszenie 60

    Teraz to trzeba byc frajerem, aby zostać notariuszem!

    Odpowiedz
  • TAS(2016-01-08 10:34) Zgłoś naruszenie 20

    Szkoda, że w ustawie o podatku od spadków i darowizn - przy okazji ostatniej zmiany - nie wprowadzono tej zasady odpowiedzialności notariusza. Szczególnie teraz, kiedy notariusze stali się płatnikami podatku w przypadku ustanowienia nieodpłatnej służebności. A na marginesie wystarczyło dopisać, że chodziło o służebności osobiste. Wówczas problem nie powstałby wcale. Żadne wytyczne Ministra Finansów nie zwalniają z odpowiedzialności, w przypadku zmiany praktyki urzędów skarbowych. Jedyne co pozostaje, to uzyskać interpretację ogólną - w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Ciekawe czy KRN albo któraś z rad o taką interpretację wystąpiła ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!