29 lat, adwokat, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Z HFPC jest związana od pięciu lat (zaczynała od stażu), pracuje w Programie Spraw Precedensowych, do którego rozwoju walnie się przyczyniła i na którego czele dwa miesiące temu stanęła. Uczestniczy w sprawach prowadzonych przed sądami powszechnymi, sądami administracyjnymi, ETPC i Trybunałem Konstytucyjnym. Koordynowała wiele projektów monitoringowych, m.in. te dotyczące opieki zdrowotnej w więzieniach czy systemu odpowiedzialności nieletnich w Polsce. Obecnie, w związku z kolejnym przedsięwzięciem, jej szczególną uwagę przykuwa problematyka stosowania tymczasowego aresztu w 10 krajach UE.

Słynie z pasji, determinacji oraz nieprzebranych pokładów empatii i cierpliwości okazywanej ludziom, którzy zwracają się do fundacji o pomoc. O jej zaangażowaniu najlepiej świadczy to, że we własnym zakresie nauczyła się języka migowego, by ułatwić sobie kontakt z osobami z niepełnosprawnością. Uważa, że sukcesem nie jest samo korzystne rozstrzygnięcie w konkretnej sprawie, ale doprowadzenie do tego, iż praktyka ochrony praw człowieka w danym zakresie polepszyła się. I do tego konsekwentnie dąży. „Jestem przekonany, że już niedługo będzie jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiej adwokatury” – napisał w entuzjastycznej rekomendacji dla jej kandydatury dr Adam Bodnar, do niedawna wiceprezes HFPC, obecnie rzecznik praw obywatelskich.

Ukończyła WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest również doktorantką w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pod kierunkiem dr. hab. prof. UJ Włodzimierza Wróbla przygotowuje rozprawę poświęconą kwestii odpowiedzialności Skarbu Państwa za niesłuszne stosowanie środków penalnych oraz karnoprocesowych środków zapobiegawczych. W ramach studiów doktoranckich kieruje projektem badawczym, który ze względu na innowacyjność i znaczenie dla rozwoju doktryny prawa karnego zyskał finansowe wsparcie Narodowego Centrum Nauki.