« Powrót do artykułu

Zawód sędziego: Wrażliwość równie ważna co wiedza

Uważam, że sędzią powinny targać dylematy. Ten, który nie ma wątpliwości, jest sędzią bardzo niebezpiecznym. Dlatego na studiach prawniczych należy wykładać przedmioty z dziedzin pokrewnych, w tym na pewno z psychologii - mówi Józef Musioł, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.

Józef Musioł / fot. Wojtek Górski

żródło: DGP

Józef Musioł sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, karnista, autor kilkudziesięciu książek z gatunku literatury faktu, w tym dotyczących prawa, w latach 1983–1990 wiceminister sprawiedliwości / fot. Wojtek Górski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • kaka(2015-10-12 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety państwo nie tworzy warunków do sprawdzania kandydatów na sędziów pod względem ich wrażliwości, posiadanego kręgosłupa moralnego i odwagi. Najbardziej liczą się statystyki i poparcie sędziów z danego okręgu. Słusznie sędzia wskazuje, że najlepszym okresem dla weryfikacji tych cech charakteru jest aplikacja, która niestety dryfuje w odwrotnym kierunku.

    Odpowiedz
  • nieatrybut nieatrapy(2015-10-09 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Annie Krzyżanowskiej chyba pomyliły się atrapy sędziego z ATRYBUTAMI sędziego. O ile atrap sędziów faktycznie w Polsce nie brakuje (choćby takich, którzy skazują na 3-letni pobyt w więzieniu ludzi walczących jako przedstawiciele Państwa z korupcją ale i takich, którzy uniewinniają biorących w łapę - casus Sawickiej z PO), o tyle atrybuty nie są warte większej uwagi. Bo komu niby te atrybuty miałyby dodawać powagi - atrapom sędziów? Tzw. sędziom, którzy nie są w stanie odróżnić walczących z korupcją od prymitywnych łaPOwników? W tym przypadku atrybuty zdobiące atrapy sędziów tracą na wartości właśnie przez to, kogo przyozdabiają. Ale już niedługo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!