« Powrót do artykułu

Kiedy wierzyciel nie jest w stanie skutecznie domagać się spłaty długu

Dłużnik może się uchylić od spłaty pożyczki, składki ubezpieczeniowej czy czynszu, co do których roszczenia wierzyciela uległy przedawnieniu. Jednak wierzyciel może wystąpić o jego wpis do rejestru dłużników.

Dłużnik

żródło: ShutterStock

Dłużnik

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • Szymon(2013-04-02 21:21) Zgłoś naruszenie 00

  To że wierzyciel może wpisać dłużnika do rejestru dłużników - rozumiem.
  Ale kto decyduje o tym, że dług istnieje, ergo że wierzyciel jest wierzycielem a dłużnik dłużnikiem? Sam wierzyciel, bez sądu? Przecież instytucja przedawnienia służy temu m.in., żeby o długu zapomnieć, wyrzucić dokumenty, zwłaszcza gdy były wątpliwości co do zasadności roszczeń.
  Zatem prawo umożliwiające wierzycielom oraz pseudowierzycielom wpisywać kogoś do rejestru dłużników, bez sądowego potwierdzenia istnienia długu, narusza godność i równość wobec prawa, o których mowa w Konstytucji.

  Odpowiedz
 • leokadia(2013-05-19 21:47) Zgłoś naruszenie 00

  instytucja przedawnienia nie dziala zeby zapomniec o dlugu,bo jaka kolwiek czynnosc wierzyciela lub komornika to pilnuje zeby nie doszlo do przedawnienia a szczegolnie komornik to on pilnuje bo ma z tego kase,a mialam takiego wierzyciela ze zrobil mi 25 spraw po pare groszy a te koszta to byly 6 razy wieksze niz dlug no i odsetki. a na kim sie najlepiej zarabia na biednym i glupim mam teraz 450 emerytury i musze zyc.

  Odpowiedz
 • zbigniew(2013-10-16 20:06) Zgłoś naruszenie 00

  do leokadi. komornik moze zabrac tylko 25% emerytury

  Odpowiedz
 • Temida(2014-02-05 21:52) Zgłoś naruszenie 00

  Dług z automatu się nie przedawnia a w BIG będziecie widnieć do końca życia.Musicie spłacić dług i tylko pierwotny wierzyciel może wnioskować o usunięcie z tego rejestru daneg dłużnika.Jakiś bat na cwaniaków musi być.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!