« Powrót do artykułu

Dane lokalizacyjne osób na kwarantannie już trafiają do wojewodów. Część operatorów telefonii nie czeka na specustawę

Od trzech tygodni część operatorów przekazuje dane lokalizacyjne na temat osób objętych kwarantanną. Zdaniem prawników nie ma ku temu podstaw prawnych.

Internet telefon

żródło: ShutterStock

Dane telekomunikacyjne, będące jednocześnie danymi osobowymi, są chronione zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. I jedne, i drugie przepisy dopuszczają wyjątki od tej ochrony, ale muszą one wynikać z aktu rangi ustawowej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • ot co(2020-04-16 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Czy telefony są przyspawane do odbywających kwarantannę? Znając pomysłowość ziomków, znajdą sposób by telefon logował się tam gdzie trzeba.

  Odpowiedz
 • pt(2020-04-16 09:03) Zgłoś naruszenie 00

  Autorzy artykułu powinni podać, którzy to operatorzy udostępniają bezprawnie te dane, aby Polacy mogli zrezygnować z usług tych operatorów którzy są ponad prawem.

  Odpowiedz
 • echo(2020-04-16 07:39) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież nie ma zakazu pożyczania telefonu w związku z tym te dane nie są warte funta kłaków.

  Odpowiedz
 • S.D.(2020-04-19 00:22) Zgłoś naruszenie 00

  Od starożytnych czasów kultura prawnicza zna miejsca wspólne (z gr. topos), w których zapatrywania sędziów (prawników) zbiegają się w przypadku interpretacji przez nich tekstu prawnego budzącego wątpliwości pomimo prób dekodowania jego znaczenia utartymi sposobami wykładni i dyrektywami wykładni. W miejscach tych (topikach) panuje zgoda o sposobie wyjaśniania wątpliwości. Pomocą przy interpretacji tekstu prawnego są wówczas paremie wypracowane przez prawników rzymskich i prawników w czasach nam nowszych. Przy wyjaśnianiu wątpliwości co do zgodności przepisu art. 11 ustęp 2 i ustęp 7 ustawy z dnia 2.3.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z […] zwalczaniem COVID-19 z przepisem art. 51 Konstytucją RP powinno się więc posłużyć paremią: NECESSITAS NON HABET LEGEM – konieczność nie zna prawa; zasada, według której zachowanie pod wpływem konieczności może pozostawać w sprzeczności z prawem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!