« Powrót do artykułu

Kupno kiełbasy przez sędziego to nie zażyłość ze sklepową

Nie ma powodu, aby wyłączyć sędziego od rozpoznania sprawy tylko dlatego, że ma on okazjonalne i oficjalne kontakty z członkiem rodziny pokrzywdzonego. Stwierdził tak Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

sędzia 3

żródło: ShutterStock

W orzecznictwie przyjęło się, że do oceny, czy można powątpiewać w bezstronność sędziego w danej sprawie, niezbędne jest wykazanie konkretnych ku temu podstaw.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • prisoner(2020-02-25 09:16) Zgłoś naruszenie 96

  zna ? ... nie powinien orzekać ani nic rozpoznawać, nawet jak zna z widzenia z osiedla itp.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • jaja jak berety(2020-02-25 10:09) Zgłoś naruszenie 85

  Tak się tworzy klika kolesi, a później narzekania, że naród jest za reformami. Skoro mamy takie orzeczenia , skutek demoralizacji w polskimi sądownictwie, co aż kłóci się ze zwykła logiką i zasadami bezstronności takich orzeczeń, a nie tylko zepsuciem tegoż składu Sądu.

  Odpowiedz
 • Legart(2020-02-25 12:51) Zgłoś naruszenie 62

  Przesada. Sędzia uczciwie informuje, że istnieją okoliczności, które wskazują na to, że nie powinien orzekać. A na to SA - to są błahe okoliczności - orzekaj. Owszem, zgadzam się z SA, że to nie są okoliczności "iudex inhabilis" (bezwzględnego wyłączenia), ale to są okoliczności ocierające się o Iudex suspectus. Można było odpuścić stronom i Sędziemu dyskomfortu orzekania w sprawie, o której dowiedział się on poza drogą służbową.

  Odpowiedz
 • fircyk(2020-02-25 13:10) Zgłoś naruszenie 30

  hi hi . To jak wyrok będzie nie po myśli sprzedawczyni, to sędzia ma na bank kiełbaskę z jadem kiełbasianym:-)

  Odpowiedz
 • jul(2020-02-25 13:20) Zgłoś naruszenie 21

  czysta złośliwość w apelacyjnym - podejrzewam, że takie przypadki są rzadkie i można iść na rękę proszącemu - ale może to kasta pisuarowska

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!