« Powrót do artykułu

NSA: To już nie jest dom jednorodzinny. Znaczna liczba osób niespokrewnionych zmienia sposób użytkowania budynku

Jeśli w budynku mieszkalnym jednorodzinnym przebywa okresowo znaczna liczba osób niespokrewnionych z właścicielem mamy do czynienia z budynkiem zamieszkania zbiorowego. To z kolei wiąże się z koniecznością przeprowadzenia postępowania w kierunku poprawy bezpieczeństwa i zmiany sposobu użytkowania.

Dom

żródło: Materiały Prasowe

Pierwotnie bowiem budynek pełnił funkcję budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a obecnie stał się budynkiem zamieszkania zbiorowego. Nie wzięto przy tym uwagę wielu aspektów m.in. zmiany wielkości obciążeń w budynku w postaci zintensyfikowania jego użytkowania, wyznaczenia alternatywnej drogi ewakuacyjnej itp.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

 • .(2020-02-09 15:35) Zgłoś naruszenie 1111

  Kontrowersyjny wyrok. Rozumiem, ze jesli w tym domu mieszkac beda osoby spokrewnione - conajmniej 16, to nadzor nie wyda decyzji niekorzystnej dla wlascicielki?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dzbj(2020-02-10 18:59) Zgłoś naruszenie 910

  A może po prostu pozwólmy korzystać ludziom z ich prywatnej własności tak jak mają ochotę? To jest w końcu jego własność - czy państwowa?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • satan(2020-02-10 12:44) Zgłoś naruszenie 97

  gratuluję właścicielowi "domu jednorodzinnego" wyobraźni. ciekawe jak by się tłumaczył, gdyby w tej noclegowni wybuchł pożar.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • asga(2020-02-13 12:06) Zgłoś naruszenie 31

  Również uważam że wyrok jest kontrowersyjny. Jakie znaczenie ma to czy w budynku mieszka 16 osobowa rodzina i wybucha w nim pożar a 16 osób niespokrewnionych ze sobą. Budynek jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem tzn funkcja mieszkalna, jest jeden lokal i spełnia wymogi i standardy mieszkania. To że w nazwie ma dom jednorodzinnych - w rozumieniu pokrewieństwa to nazwa zwyczajowa. Przepisy nie regulują stopnia pokrewieństwa oraz wielkości rodziny. Dawniej rodziny były wielodzietne teraz czasy się zmieniły i mamy rodziny 2+1. Jak chce wynająć komuś mieszkanie to moja sprawa jak chce wynająć komuś dom to też moja sprawa Jak chce mieszkać tam 16 osób i standard im odpowiada to moja i najemcy sprawa. W takim razie pozamykajmy domy nad morzem, jeziorami i w górach gdzie ludzie dorabiają sobie wynajmując pokoje lub mieszkania wczasowiczom. Nie ma przepisu który zabrania najmu mieszkań czy domów jednorodzinnych. Najgorsi są sąsiedzi co wtykają nos na czyjąś posesje zamiast skupić się na swojej. Od utrzymywania porządku są odpowiednie służby a nie przepisy budowlane. Jak komuś dokucza sąsiedztwo to niech zgłosi na policje że są uciążliwi. Najgorzej jak komuś przeszkadza sama obecność innej osoby za płotem albo fakt że sąsiad jest bardziej przedsiębiorczy ode mnie ten ścisk **** musi bardzo boleć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!