« Powrót do artykułu

Ojciec nie może być płci żeńskiej. NSA o transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia

Nie można dokonać transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, jeśli byłoby to sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

prawo rodzinne

żródło: ShutterStock

Brak możliwości transkrypcji nie oznacza jednak braku możliwości otrzymania numeru PESEL – wniosek o jego nadanie powinien złożyć kierownik urzędu stanu cywilnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • Dokładny(2019-12-03 09:23) Zgłoś naruszenie 161

  Poprawność polityczna prowadzi do absurdów. Jak ojciec może być kobietą? Jak można domagać się takiej bzdury i angażować sądy?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA (2019-12-03 09:20) Zgłoś naruszenie 31

  Zrobili mi "na złość" ...

  Odpowiedz
 • gj(2019-12-03 17:17) Zgłoś naruszenie 11

  Uznawanie tylko rodzica biologicznego jest sprzeczne z dyrektywą swobodnego przepływu osób i ich RODZIN. Gdy powiedzmy małżeństwo obywatela USA z obywatelem kraju UE zechce osiedlić się w Polsce to prawo unijne jest nadrzędne i rodzic niebiologiczny powinien móc np. zapisać dziecko do szkoły, do lekarza... Nie jestem prawnikiem, ale w moim odczuciu nadaje się do Trybunału UE - najlepiej, żeby dotyczyło to przypadku, gdzie jeden małżonek nie jest obywatelem UE.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!