« Powrót do artykułu

500+ a opieka naprzemienna: Gminy nie powinny badać, czy rodzice zajmują się dzieckiem w porównywalnych okresach?


Mimo że przepisy dotyczące opieki naprzemiennej w programie 500+ obowiązują już ponad trzy lata, to samorządy przyznają, że stwierdzanie jej występowania wciąż sprawia problemy. Sytuacji nie ułatwia to, że sprzeczne stanowisko w tym zakresie zajmują organy odwoławcze. Co więcej, wraz z likwidacją kryterium dochodowego oraz objęciem świadczeniem wychowawczym wszystkich pierwszych dzieci, trudności z ustalaniem, czy opieka może być uznana za naprzemienną, mogą być jeszcze większe, bo więcej rodziców będzie zgłaszać się po przyznanie 500+, dowodząc, że dzielą się obowiązkami wychowawczymi.

500+

żródło: ShutterStock

Co do zasady świadczenie z rządowego programu w przypadku rodziców rozwiedzionych lub żyjących w rozłączeniu przysługuje tylko jednemu z nich – temu, któremu sąd powierzył opiekę nad dzieckiem i na co dzień z nim mieszka.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • rodzic(2019-06-18 19:57) Zgłoś naruszenie 00

    Czy na 500+ przy pierwszym dziecku i rodzicach nie żyjących ze sobą też jest potrzebne orzeczenie sądu o opiece naprzemiennej? przecież to już nie wpłynie na ilość wypłłaconych pieniędzy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!