« Powrót do artykułu

UOKiK: Prawie połowa masek antysmogowych nie przeszła testów. Wcale nie chronią

Prawie połowa sprawdzanych masek antysmogowych nie przeszła testów w laboratorium. Oznacza to, że nie chronią przed smogiem - wynika z najnowszego badania zleconego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

smog 2

żródło: ShutterStock

Anna Mazurak z Departamentu Nadzoru Rynku UOKiK wytłumaczyła, na co należy zwrócić uwagę, kupując maskę. Należy sprawdzić, czy ma oznaczenie CE (w ten sposób producent deklaruje, że maska spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne), zwrócić uwagę na oznaczenia FFP1, FFP2, FFP3 (to klasa ochrony filtra - najsłabsza to 1, najwyższa 3).

statystyki

Komentarze (2)

  • Ui(2019-02-15 10:05) Zgłoś naruszenie 70

    Urzad zbadał, nazw oszustów nie podał :/

    Odpowiedz
  • Zażenowany brakiem ochrony(2019-02-21 12:28) Zgłoś naruszenie 10

    Wszystko rozumiem, ale czy urząd dbający o klienta (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) mógłby podać nazwy masek, producentów? Skąd mamy konkretnie wiedzieć, co kupić,a czego się wystrzegać? W Niemczech w specjalnej audycji w telewizji publicznej publikowane są testy różnych produktów. Np. oglądając recenzję filtrów domowych dowody dowiedziałem się, że nawet filtry najlepszych marek (był wśród nich produkt brita) hodują niebezpieczne dla zdrowia bakterie - konkretnie szczepy pseudomonas aeruginosa. To niebezpieczne zarazki, niebezpieczne zwłaszcza dla osób chorych przewlekle, np. na choroby płuc, w tym chorych na mukowiscydozę. Tu może to być zagrożenie śmiertelne (!) Kiedy w ubiegłym roku napisałem o tym w komentarzu na wp.pl pod artykułem na temat filtrów do wody (sponsorowany...?), wielokrotnie usuwano i usunięto mój komentarz. Mój wniosek: tak naprawdę nikt nas nie chroni i możemy być truci na wiele sposobów, a prawda na ten temat jest nieważna wobec lobby, pieniędzy, tzw sponsoringu producentów i handlowców.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!