« Powrót do artykułu

Mieszkanie prawem, nie towarem. A pojęcie „lokator” trzeba rozumieć szeroko

Osobie użyczającej lokal od najemcy, choćby o użyczeniu nie wiedział wynajmujący, przysługuje prawo do lokalu zastępczego w razie rozwiązania umowy.

mieszkanie

żródło: ShutterStock

Niezadowolony wynajmujący, gdy się dowie o tym, że jego lokal zajmuje ktoś inny niż wynika to z umowy, może po prostu kontrakt wypowiedzieć. Nie znaczy to jednak, że eksmitowani z lokalu ludzie mają trafić na ulicę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • Jan Kanty Olbracht(2018-11-19 10:52) Zgłoś naruszenie 363

  To patologiczne orzeczenie godzące w istotę prawa własności. Skoro najemca postąpił nieuczciwie i bez zgody wynajmujacego (mimo wyraźnych zapisów w umowie , iż niedopuszczalny jest podnajem, uzyczenie itd.) udostępnił lokal osobie trzeciej, dopuścił się pogwałcenia istoty prawa własności. Tylko bowiem właściciel (wynajmujący) uprawniony jest do takiego gospodarowania swoim prawem własności, jakie uzna za słuszne. Po orzeczenie jest patologiczne i pokazuje "istotę komunistycznego myślenia" - robimy coś wbrew łaścicielowi i bez jego zgody i co nam zrobi?

  Odpowiedz
 • bogu(2018-11-19 15:36) Zgłoś naruszenie 211

  To chyba dziwaczny wyrok ? Strach wynajmować nawet własne , prywatne mieszkanie.

  Odpowiedz
 • wojtek(2018-11-19 13:07) Zgłoś naruszenie 201

  Proponuję wynajmować za 1 zł. To będzie godnie i sprawiedliwie. I modlić się żeby najemca płacił. Parzcież to w końcu równowartość sporego banku.

  Odpowiedz
 • L(2018-11-19 22:40) Zgłoś naruszenie 120

  Przerażające jak głęboko w sędziach wciąż tkwi PRL

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-11-20 10:26) Zgłoś naruszenie 70

  A że lokal socjalny to jakieś sześć lat oczekiwania, to właśnie znaleziono metodę na darmowe zamieszkiwanie w cudzym lokalu bez zgody i wiedzy właściciela..... 😁 KOMUNO WRÓCIĽAŚ. !!!

  Odpowiedz
 • bardzo dobrze=starczy już bezdomności.............(2018-11-19 09:26) Zgłoś naruszenie 522

  ustawa jest ok.dla lokatorów.

  Odpowiedz
 • Kaktus Brodaty(2018-11-21 10:22) Zgłoś naruszenie 30

  Standardowa formuła z umowy najmu mieszkania: "Najemcy nie mają prawa podnajmować lokalu lub oddawać go w nieodpłatne użytkowanie w całości lub części osobom trzecim bez uzyskania uprzedniej zgody Wynajmującego, wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności" Właśnie Sąd uznał, że ta formułka jest warta tyle ile zeszłoroczny śnieg... :-/

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!