« Powrót do artykułu

SN: Wycofanie zażalenia, na podstawie którego skierowano pytania do TSUE - niedopuszczalne

Sąd Najwyższy uznał za niedopuszczalne wycofanie przez oddział ZUS w Jaśle zażalenia, na kanwie którego SN wystosował w sierpniu 5 pytań prejudycjalnych do TSUE - poinformował w środę PAP zespół prasowy tego sądu. Według SN cofnięcie zażalenia m.in. narusza dobre obyczaje, o których mowa w przepisach cywilnych.

prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

żródło: ShutterStock

W komunikacie zwrócono uwagę, że SN rozpoznając tę konkretną sprawę, dostrzegł szerszy problem dotyczący większej liczby osób wykonujących pracę poza granicami Polski. Według SN, cofnięcie zażalenia przez oddział ZUS narusza "dobre obyczaje", o których mowa w Kodeksie postępowania cywilnego. Ponadto "takie działanie organu rentowego, będącego emanacją państwa, stoi w sprzeczności z zasadą lojalnej współpracy państw członkowskich przy wykonywaniu prawa Unii Europejskiej".

statystyki

Komentarze (11)

 • co oni robią(2018-10-17 12:05) Zgłoś naruszenie 278

  Sąd nie ma prawa zmusić kogoś do wnoszenia środka odwoławczego. To strona decyduje, czy chce się odwoływać czy nie, a nie sędzia.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ... iurus ... (2018-10-17 13:27) Zgłoś naruszenie 134

  Jeszcze niedawno toczyła się tutaj dyskusja, w której niektórzy twierdzili, że SN takiego numeru nie wytnie, bo nie może. Otóż wyciął i może ... może wszystko.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Alf(2018-10-17 14:38) Zgłoś naruszenie 123

  Czy od tej pory sąd może nieuwzględnić każdego wniosku strony z uwagi na fakt, iż narusza on dobre obyczaje?

  Odpowiedz
 • Bert(2018-10-17 19:15) Zgłoś naruszenie 104

  Jeśli ktoś myślał, że są Himalaje głupoty, których SN nie da rady przeskoczyć, to się pomylił. Mamy zatem teraz tak, że SN z naruszeniem Konstytucji oraz z naruszeniem procedury cywilnej zadał pytanie prawne TSUE pozostające bez związku ze sprawą, której co więcej nie powinno być w sądzie, a jest w nim tylko dzięki kolejnemu naruszeniu procedury przez SN.

  Odpowiedz
 • info(2018-10-17 13:19) Zgłoś naruszenie 57

  Ja się nie znam, ale się wypowiem: skoro stroną (i wnoszącym zażalenie) był ZUS, to zapewne jest to sprawa z zakresu ubezpieczeń społecznych, a w związku z tym sąd mógł zgodnie art. 469 kpc uznać cofnięcie środka zaskarżenia (zażalenia - wg informacji medialnych) za niedopuszczalne. Art. 469 kpc: "Sąd uzna zawarcie ugody, cofnięcie pozwu, sprzeciwu lub środka odwoławczego oraz zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia za niedopuszczalne także wówczas, gdyby czynność ta naruszała słuszny interes pracownika lub ubezpieczonego"

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!