« Powrót do artykułu

Aplikanci też potrzebują ulgowych przejazdów

Zwróciła na to uwagę grupa posłów opozycji w interpelacji skierowanej do resortów finansów, sprawiedliwości oraz infrastruktury. Autorzy pisma przekonują, że sytuacja aplikantów radcowskich, adwokackich, notarialnych i komorniczych jest bardzo podobna do tej, w jakiej znajdują się studenci studiów III stopnia, czyli doktoranci. Jedni i drudzy kształcą się w celu zwiększenia swoich kwalifikacji, co jednak ogranicza ich możliwości zarobkowania. Ponadto nauka ta odbywa się w ograniczonej liczbie ośrodków, do których trzeba dojeżdżać.

prawo prokurator prokuratura

żródło: ShutterStock

Jak na razie odpowiedzi udzieliło jedynie Ministerstwo Finansów, zwracając uwagę, że ewentualne przyznanie zniżek jednej grupie mogłoby rodzić roszczenia kolejnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

 • sad(2018-03-26 16:35) Zgłoś naruszenie 82

  Aplikanci potrzebują też realnie spojrzeć w przyszłość jak teraz wygląda rynek usług prawnych, a nie rozbijać się o skały jak lemingi...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • M(2018-03-26 17:42) Zgłoś naruszenie 66

  Wstyd.Przedłużać kształcenie prawnika polskiego, do najdłuższego na świecie,a potem żebrać o zniżki.........całe to kształcenia powinno być skrócone do minimum bo godzi w prestiż zawodu.W starym systemie nie było lepiej.Czas wreszcie zrozumieć,ze nie ma czegoś takiego jak aplikacja w zawodach prawniczych w państwach cywilizowanych prawniczo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ekono(2018-03-27 05:21) Zgłoś naruszenie 54

  Proponuję znieść aplikacje. Będzie taniej, prościej, a efekt końcowy na pewno będzie lepszy. Nauka u konkurencji, kto to wymyślił??? Jaki interes ma konkurent, żeby kształcić sobie konkurenta. No chyba, że to biznes rodzinny. Podziwiam klientów takich prawników, którzy nie widzieli niczego podejrzanego w tym, że kształci ich ktoś, kto w razie jak ich dobrze wykształci, tym samym pogorszy swoją sytuację na rynku.

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-03-27 08:42) Zgłoś naruszenie 42

  Nie... Nie ulgowych przejazdów. Potrzebują pensji na miarę dorosłego człowieka i traktowania jak dorosłych ludzi.

  Odpowiedz
 • rr(2018-03-27 08:59) Zgłoś naruszenie 34

  W dalszym ciągu tkwimy w sferze przesądów. Przecież każdy prawnik-praktyk wie, że nawet nadążenie za przepisami, zmianami przepisów i orzecznictwem w wąskiej dziedzinie jest już praktycznie niemożliwe. Dlaczego zatem z uporem godnym lepszej sprawy trwa dalej utrzymywanie aplikacji ogólnych? Zamiast aplikacji powinny być specjalizacje.

  Odpowiedz
 • zzz(2018-03-27 09:10) Zgłoś naruszenie 34

  Rozumiem, że jakieś podstawy musza byc z budżetu opłacane , ale dlaczego nadal po studiach podatnik ma finansowac kogoś kto ma ochotę uczyc się w wieku 28 lat ? Za darmo potem będzie reprezentował podatnika w sadzie np. o dział spadku wartego 300 000 zł ?

  Odpowiedz
 • M(2018-03-27 09:28) Zgłoś naruszenie 13

  No właśnie dorosłych ludzi.Dorosły człowiek nie może kształcić sie do zawodu w wieku takim jak w Polsce.Czlowiek uczacy sie nigdy nie jest dorosly w opinii spoleczenstwa.Przy tak niskim dochodzie i tak wysokich kosztach ludzi ci nie sa zdolni do zaspokojenia wlasnych potrzeb materialnych i nie maja wciaz zawodu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!