Jak przebiegał Kongres Prawników Polskich [GALERIA]

Wymiar sprawiedliwości wymaga reformy, ale nie takiej, jaką proponuje władza - mówili uczestnicy Kongresu Prawników Polskich. Przedstawiciel MS przekonywał, że zmiany nie godzą w niezawisłość sędziów. Zapowiedział poprawkę do projektu ustawy o KRS. Jego wystąpienie było zakłócane.

 • W kongresie wzięło udział 1,4 tys. osób, przyjechali m.in.: pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i były prezes SN Adam Strzembosz, prezes Trybunału Sprawiedliwości UE Koen Lenaerts, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, a także aktor Jerzy Stuhr. Resort sprawiedliwości reprezentował wiceminister Marcin Warchoł, a Kancelarię Prezydenta - minister Andrzej Dera. Ich wystąpienia były zakłócane przez część uczestników kongresu.
 • Gdy Dera odczytywał fragment listu od Andrzeja Dudy, mówiący o tym, że z gwarancją niezawisłości sędziowskiej ściśle łączy się nakaz apolityczności, część uczestników kongresu przerywała mu bucząc i skandując "Konstytucja!". Część zgromadzonych unosiła wtedy w górę książeczki z tekstem ustawy zasadniczej.
 • W liście do uczestników kongresu prezydent przypomniał, że konstytucja zakazuje sędziom przynależności do partii politycznej oraz prowadzenia działalności publicznej, której nie można pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. "Uważam, że w ślad za doktryną prawa konstytucyjnego zakaz ten należy rozumieć rozszerzająco. Sędzia nie powinien recenzować działalności innych organów władzy publicznej oraz występować jako strona debaty religijnej, etycznej, światopoglądowej, czy politycznej" - napisał prezydent.
 • Wiceminister sprawiedliwości przekonywał na kongresie, że reforma wymiaru sprawiedliwości nie godzi w niezawisłość sędziów i niezależność sądów. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zostanie zgłoszona poprawka do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która ma być wyjściem naprzeciw postulatom zarówno opozycji, jak i środowisk prawniczych oraz sugestiom OBWE. Kiedy Warchoł zarzucił środowisku sędziowskiemu, że nie oczyściło się po czasach PRL, większość zgromadzonych w proteście opuściło salę.
 • Prezes SSP "Iustitia" Krystian Markiewicz podkreślał, że kongres nie jest spotkaniem politycznym, tylko dialogiem z przedstawicielami pozostałych władz. "My tutaj dyskutujemy o podstawowych wartościach. (...) Ochrony godności ludzkiej i praw człowieka nie da się przehandlować za słupki poparcia w sondażach" – mówił.
 • Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela mówił, że sędziowie, adwokaci i radcowie prawni są gotowi do wspólnego działania na rzecz reformowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. "Wierzymy, że wyjedziemy też stąd z takim przekonaniem, że nie trzeba, a nawet nie wolno podejmować działań politycznych wokół wymiaru sprawiedliwości. Są one bowiem antyobywatelskie i szkodzą reformie wymiaru sprawiedliwości" - ocenił.
 • W imieniu radców prawnych, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz zapewnił, że tak jak na sali sądowej sędzia, adwokat, prokuratorzy, komornicy, notariusze, przedstawiciele samorządu i organizacji obywatelskich są po różnych stronach, tak na kongresie są razem.
 • "Demokracje są tak mocne, jak obrona praw jednostki, praw obywatelskich, które gwarantują" – mówił prezes Trybunału Sprawiedliwości UE i podkreślał, że "sędziowie muszą być niezależni od władz politycznych, administracyjnych państw członkowskich, ponieważ czasami też orzekają przeciw tym władzom, ale z korzyścią dla obywateli, którzy poszukują ochrony swoich praw".
 • Prezes SN przekonywała, że odbudowa państwa prawa powinna się opierać na odbudowie autorytetu Trybunału Konstytucyjnego. "Trzeba przyjąć takie rozwiązanie, które uniemożliwi aktualnej większości rządzącej, jaka by nie była, manipulowanie przy wyborach sędziów i zapewni ponadpartyjny kompromis w tych sprawach, a kandydatów na sędziów pozwoli zgłaszać przedstawicielom środowisk prawniczych" - mówiła sędzia, odnosząc się do planów reformy systemu sprawiedliwości.
 • Prof. Strzembosz przypomniał ustalenia sądowej Solidarności z 1981 r., dotyczące m.in. niezawisłości sędziów i kwestii powoływania prezesów sądów. W kontekście obecnych planów reform, podkreślił, że powoływanie prezesów sądów wyłącznie przez władzę, "jest dla niezawisłości sędziów śmiertelną pułapką". "Nie tylko prezes, wiceprezes, przewodniczący wydziałów, sędziowie wizytatorzy – to wszystko ma być w rękach władzy wykonawczej?" – mówił były prezes SN.
 • Bodnar podkreślił w swoim wystąpieniu, że niezawisłość sędziów i niezależność sądów nie są zasadami abstrakcyjnymi, które nie mają odbicia w życiu obywateli. "One są związane z tym, co jest fundamentem, czyli z prawem do sądu" - mówił. Dodał, że te wartości są jednocześnie "kotwicą demokratycznego państwa prawnego".
 • List europarlamentarzystów z Grupy Chadeckiej, Liberałów, Zielonych i Socjalistów odczytał europoseł Michał Boni. Sygnatariusze pisma napisali, że wiele międzynarodowych środowisk wyraża wciąż swe zaniepokojenie i wątpliwości w związku z reformami wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Europosłowie podkreślili m.in., że "wybór i nominowanie sędziów powinno opierać się na kryteriach obiektywnych, a nie na powiązaniach politycznych". "Możliwe jest, iż reforma, poprzez znaczne zwiększenie wpływu polityków na wybór sędziów, pociągnie za sobą negatywne skutki dla trójpodziału władzy i niezależności wymiaru sprawiedliwości" – dodali.
statystyki

Komentarze (11)

 • igor(2017-05-21 00:30) Zgłoś naruszenie 319

  wstydu nie mają!

  Odpowiedz
 • Huski (2017-05-21 08:31) Zgłoś naruszenie 208

  "To była kompromitacja. Prawda mocno ich zabolała!" ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM Gdy minister mówi im argumenty w twarz, nie mają nawet odwagi i siły tego słuchać, tylko odwracają się do tego plecami. Wiedzą, że to prawda, i to ona wybrzmiała dzisiaj z tego Kongresu, w liście Prezydenta, I ta prawda aż tak ich zabolała! Zero refleksji,zero skruchy. Pogarda,wściekłość i buta. Kongres prawnikow - polityczny wiec buczących oligarchów.Sędziowie to jedno ze środowisk, które nie zostało poddane lustracji. .ich wycie to znak ze PIS idzie w dobrą drogę Tacy to ludzie budowali III RP

  Odpowiedz
 • M(2017-05-21 12:58) Zgłoś naruszenie 161

  Teraz proszę oczyścić środowisko najwyższej władzy ustawodawczej. Chcę widzieć posła/senatora kompetentnego, wykształconego, z osiągnięciami. Zacznijmy od tego, żeby frekwencja na posiedzeniach parlamentu była odpowiednia, posłowie przygotowani, mający realny kontakt z wyborcami a nie z mediami. Żeby nie było wątpliwości - TAK dla reformy wymiary sprawiedliwości, zmianom w KRS, usprawnieniom procedur; NIE dla obecnego układu władzy sądowniczej i szeroko rozumianego środowiska prawniczego.

  Odpowiedz
 • Mec(2017-05-21 00:26) Zgłoś naruszenie 136

  Do widzenia , do widzenia ....

  Odpowiedz
 • aga(2017-05-21 10:06) Zgłoś naruszenie 916

  Beznadziejne bylo to, ze dano sie sprowokowac, zeby mogly potem prawicowe media rozjechac kongres. Chamstwo jakim popisal sie wiceminister, opowiadajac dyrdymaly o skazywanych patriotach, po prostu bylo nie na miejscu. Szkoda ze nie opisal, ze te wyroki byly wydawane na podstawie stanowionego przez wladze ustawodawcza wowczas prawa. A przeciez sedziowie, zgodnie ze stanowiskiem milosciwie rzadzacych nie moga dokonywac oceny dzialan wladzy ustawodawczej i wykonawczej, tylko slepo stosowac ustanowione prawo. Wiec zmierzamy do tego samego. Utworzenie sedziow PIS? To czemu krytykowal srodowisko za brak rozliczen z PRL. I ilu jest sedziow ktorzy maja cos wspolnego z latami 50., czy 60.? Powtarzanie tych samych argumentow, o sedzim na telefon, sprawie krakowskiej. One sa znane od dawna. I kazda z nich znalazla rozstrzygniecie w sadzie dyscyplinarnym. Co d oafery krakowskiej, w ciagu 14 dni uchylono prezesowi imunitet i zezwolono na pociagniecie do odpowidzialnosci. Bardzo sprawie i rzeczowo. Wiec moze nie piszcie bzdur o buczeniu o pysze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zs(2017-05-22 03:53) Zgłoś naruszenie 53

  Sitwa ,klan sam sobie narobił zamętu i nam Obywatelom, poprzez swoje rozpasanie (co tydzień -info media była jakaś afera sądowa-brak nadzoru KRS i czyszczenia na bieżąco skutecznie spraw ,krętactw,dziwne wyroki ośmieszające sądy), nie uczciwość, nie odpowiedzialność, kolesiostwo, nepotyzm, często korupcję, oderwanie się od spraw którymi żyje społeczeństwo . Życie ponad stan naszego Państwa i Obywateli-POparciPSL tego nie widzieli przez lata?. Sami są winni, bo ktoś musi z tą sitwą klanem, kastą, zrobić porządek, aby tylko mądrze i nie przeginać w drugą stronę!.

  Odpowiedz
 • as(2017-05-22 03:23) Zgłoś naruszenie 53

  skorosie im nie podoba to w Biedrące w szpitalach brakuje a mlodych zdolnych dopuscic a tych emerytów nie sluchac ciekaw ile tys jest wyroków nie prawidlowych a zchowanie elminuje jako trzecia wladze tylko pytanie kto im dal ogladajac to to wlos sie jezy gdzie ja zyje i co to za kasta jakiej nacji i czemu jeszcze rzadza i take duze pieniadze zarabiaja bo za 10000zl to na prowincji tak - durna wypowiedz swiadczy o chamstwie moja zona w chandlu 34 lata i 1450 emerytury cala chora a taka pipa nie wie co do kamery mówi powinna sie nie pokazywac

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • czytelnik(2017-05-22 08:57) Zgłoś naruszenie 01

  kiedy przestaną się czuć prawnicy że są ponad prawem i im wszystko wolno

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!