Dochodzenie praw przedsiębiorcy przed sądem bywa kosztowne, o mediacji wciąż niewiele wiemy, a arbitraż częściej pojawia się w aktach prawnych niż w praktyce. Przedstawiamy możliwe sposoby rozstrzygania sporów z uwzględnieniem ewentualnego ryzyka i ograniczeń prawnych.
.
1
Czy opłaca się wszczynać postępowanie sądowe?
Decydując się na taki krok warto uwzględnić ryzyko biznesowe opłacalności postępowania sądowego. Może ono bowiem okazać się zbyt kosztowne dla przedsiębiorcy. Do wstępnego rachunku kontrahenta należy wpisać opłatę wpisową tj. 5% wartości dochodzonego roszczenia i koszty wynagrodzenia biegłych sądowych. Nie można ich jednak określić odgórnie, są one bowiem zależne od godzin pracy biegłego w porozumieniu z odpowiednim sądem. Aktualna kwota bazowa to ponad 1,5 tysiąca złotych. Na tym nie zamyka się jednak lista opłat związanych z wszczęciem procesu sądowego.
Jak oblicza się wartość przedmiotu sporu? >>
ShutterStock
2 Ugoda sądowa zamiast procesu >>
ShutterStock
3
Mediacje
Przy wyborze tej ścieżki rozwiązania konfliktu, warto pamiętać, że ugoda przed mediatorem niesie takie same skutki prawne jak przed sądem. Mediacja na nowych zasadach wprowadzonych w styczniu br. odbywa się przed mediatorem, a ośrodek mediacyjny włączony jest w struktury sądu. Ułatwia to przepływ informacji między sądem a ośrodkiem mediacyjnym. Koszty mediacji to maksymalnie 1000 zł od strony.
Mediacje na nowych zasadach >>
ShutterStock
4
Arbitraż
Arbitraż to polubowne rozstrzygnięcie sporu. Na drodze do jego rozstrzygnięcia niejednokrotnie stoją jednak przepisy prawa. Te z kolei mówią, że aby wszcząć postępowanie arbitrażowe potrzebna jest decyzja obu stron tj. każda ze stron musi wyrazić wolę polubownego rozwiązania konfliktu. Do wad zaliczyć można także jednoinstancyjność, która wyklucza możliwość odwołania od przyjętych decyzji czy też skorzystania z usług innego mediatora przez jedną ze stron. Sąd arbitrażowy nie może nadać także klauzuli wykonalności w razie naruszenia warunków umowy przez strony. Jest to zatem mniej bezpieczne niż w przypadku ugody sądowej. Korzyści wynikające z arbitrażu to szybkie i najmniej obciążające kieszeń rozwiązanie konfliktu. Misja osób wpisanych na listę arbitrów to zwykle pomoc przy wykorzystaniu wiedzy i działanie pro publico bono.
Arbitraż na nowych zasadach >>
ShutterStock
5
Drobne sprawy? Wpisać w straty przedsiębiorstwa
Gdy przedmiotem sprawy jest kwota „drobna”, którą najlepiej zdefiniować np. określając ryzyko biznesowe postępowania sądowego, ekonomicznym rozwiązaniem mogłoby być uwzględnienie roszczenia jako straty przedsiębiorstwa. Za rezygnacją z drogi sądowej dodatkowo przemawiać może brak wymaganych dowodów i świadków. Często koszty sporządzenia opinii przez biegłych, koszty zastępstwa procesowego dla strony przeciwnej czy opłata wpisowa łącznie mogą wynosić więcej, niż kwota, której przedsiębiorca chce dochodzić. Zatem z ekonomicznego punktu widzenia, w grę wchodzi mediacja, arbitraż i ugoda sądowa. Ta ostatnia wydaje się najpewniejszym rozwiązaniem ze względu na jej powszechność, przejrzystość działania i operowanie tytułem egzekucyjnym.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję