KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Osiem dni na meldunek w Belgii
W Belgii meldunku należy dokonać w ciągu ośmiu dni od przyjazdu. Organem meldunkowym jest urząd gminy. Obowiązek nie dotyczy osób zamieszkujących w hotelach, pensjonatach, szpitalach itp., gdzie meldunku dokonuje administracja tych zakładów.
Turyści otrzymują tzw. deklarację przybycia, ważną 3 miesiące. Po tym terminie należy opuścić terytorium Belgii, a urząd gminy może za pośrednictwem policji sprawdzić, czy dana osoba faktycznie zamieszkuje pod podanym adresem.
ShutterStock
2
Bułgaria - meldunek w MSW
W Bułgarii należy zameldować się w miejscu pobytu w ciągu 5 dni od przekroczenia granicy. Można to zrobić w urzędzie paszportowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Osoby zatrzymujące się w domu prywatnym, hotelu pracowniczym lub studenckim muszą zameldować się na własną rękę, hotele zrobią to za nich.
ShutterStock
3
Czas na meldunek w Niemczech zależny od landu
Wszyscy cudzoziemcy przybywający do Niemiec, niezależnie od celu pobytu, są objęci obowiązkiem meldunkowym. Muszą go dokonać w ciągu 7 lub 14 dni (zależy od landu) od wjazdu w urzędzie gminy właściwym dla miejsca pobytu. Jednak osoby, które mieszkają w hotelach, schroniskach itp., nie są objęte tym obowiązkiem.
Co do zasady zameldowanie w Niemczech jest dla obywateli bezpłatne, w niektórych miastach mogą jednak zostać wprowadzone niewielkie opłaty.
ShutterStock
4
W Rumunii zgłaszasz się na policję
Także w Rumunii istnieje obowiązek meldunkowy. W przypadku osób zamieszkujących w w hotelach, na campingach itp. obowiązek ten przejmuje administracja hotelowa. Pozostałe osoby muszą po 15-dniowym pobycie w danej miejscowości zgłosić się na najbliższy posterunek policji, posterunek Policji Granicznej lub do Rumuńskiego Urzędu ds. Imigracji i zarejestrować swój pobyt w Rumunii.
ShutterStock
5
We Włoszech melduje ten, kto zaprasza
We Włoszech obowiązek meldunkowy spoczywa na włoskim obywatelu, który gości w swoim domu cudzoziemca. Musi on w ciągu 48 godzin od daty przyjazdu obcokrajowca zgłosić ten fakt na miejscowym posterunku policji, z podaniem dokładnego adresu pobytu przyjezdnego.
W przypadku ośrodków turystycznych (hotele, domy wczasowe, pensjonaty, campingi itp.) obowiązku meldunkowego dopełnia administracja.
ShutterStock
6
W innych krajach UE bez meldunku
W większości pozostałych krajów UE meldunku nie ma, o ile pobyt nie przekracza 90 dni. Jeśli jednak cudzoziemiec chce zostać w danym państwie dłużej niż trzy miesiące, musi dopełnić pewnych formalności - zazwyczaj zarejestrować się w urzędzie właściwym dla miejsca pobytu.
Na Słowacji, jeśli pobyt przekracza 30 dni, cudzoziemiec ma obowiązek w ciągu trzech dni od wjazdu na teren Słowacji zgłosić się - w odpowiedniej ze względu na miejsce przebywania - komendzie policji ds. cudzoziemców.
Natomiast w Wielkiej Brytanii i Szwecji obowiązek meldunkowy w ogóle nie istnieje.
Forsal.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję