Struktury finansowe, zwane piramidami, stały się nieodłącznym elementem niemalże każdego rynku finansowego. Rozpowszechnione przez „sukces” Charlesa Ponziego, któremu przypisuje się stworzenie pierwszej piramidy finansowej na świecie, nie tylko doprowadziły do bankructwa milionów ludzi, lecz również były przyczyną rozlewu krwi. Prezentujemy finansowe przekręty, które wstrząsnęły światową gospodarką.
.
1
Bernard Madoff – twórca największej piramidy finansowej na świecie.
W skład systemu stworzonego przez Amerykanina wchodzili zamożni inwestorzy, którzy ostatecznie oszukani zostali na 65 mld USD. Nielegalną działalność Madoffa wykryło w grudniu 2008 roku FBI, po otrzymaniu zawiadomienia o nadużyciach od… jego synów. Bernard Madoff został skazany w 2009 roku na 150 lat więzienia.
Piramida Madoffa istniała 13 lat, przez ten czas oszukanych zostało około 5 tys. uczestników.
ShutterStock
2
Siergiej i Wiaczesław Mawrodi, MMM
Ci rosyjscy bracia początkowo trudnili się legalnym importem sprzętu komputerowego. Po próbach rozkręcania kolejnych biznesów w sektorze finansowym postanowili w 1993 r. emitować własne papiery wartościowe, które jak zapewniali, miały pokrycie w akcjach spółek giełdowych na całym świecie. Klientom obiecywali zyski sięgające 1000 proc. W szczycie popularności firma generowała wpływy sięgające 11 mln USD dziennie. W 1994 r. zamknięto MMM z powodu zaległości podatkowych.
ShutterStock
3
Allen Stanford, Stanford Financial Group
Bank, który Stanford prowadził na wyspach Antigua (raj podatkowy), był ogromną piramidą finansową. Za pomocą niej Stanford zdołał wyłudzić od swoich klientów 7 mld USD. Sprzedając certyfikaty inwestycyjne, część zysków przeznaczał na własne potrzeby, a drugą inwestował u niepewnych deweloperów. Został skazany na 20 lat więzienia.
ShutterStock
4
Albańska rewolucja piramidowa
Okres transformacji ustrojowej i ekonomicznej w Albanii doskonale wykorzystali właściciele piramid finansowanych, którzy oferowali wielokrotnie wyższe oprocentowanie niż lokalne banki. Największe fundusze zdołały zgromadzić w latach 1995 – 1996 po kilkaset milionów dolarów.
Piramidowy krach rozpoczął się na początku 1997 r., kiedy to bankrutować zaczęły fundusze oferujące niższe oprocentowanie. Upadek wszystkich funduszy doprowadził w Albanii do chaosu, brutalnie tłumionych protestów, a nawet anarchizacji państwa. Społeczeństwo przekonane było bowiem, iż to przywódcy władzy państwowej doprowadzili do finansowego kryzysu, podczas którego obywatele stracili 1,2 mld USD.
Sytuacja w państwie unormowała się dopiero po interwencji wojsk zagranicznych w kwietniu 1997 r. Ze względu na wykonywane samosądy i wypadki z użyciem broni, okres kryzysu pochłoną ponad 3 tysiące ofiar.
ShutterStock
5
Ioan Stoica - Caritas, Rumunia
Krach piramidowy w Rumunii nie przybrał takiej skali jak w Albanii, lecz mocno odczuła go gospodarka tego kraju. Największa z piramid prowadzona przez Ioana Sotice skusiła do inwestycji środków ponad 3 mln osób, gdyż dzięki wysokiej inflacji na początku lat 90., oferowała ogromne oprocentowanie.
W 1993 r. Rumuni stracili od 1 – 5 mld USD
ShutterStock
6
Lech Grobelny, Bezpieczna Kasa Oszczędności
Polska również miała swoje piramidy finansowe. Za jedną z nich odpowiedzialny był Lech Grobelny ze swoja Bezpieczną Kasą Oszczędności. Na oferowany 300 proc. zysk naciągnąć dało się około 10 tysięcy Polaków, którzy przekazali Kasie ponad 28 mld starych złotych.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama