statystyki

Reprywatyzacja: Ekspresowa droga do konfiskaty rozszerzonej

autor: Emilia Świętochowska06.12.2016, 07:44; Aktualizacja: 06.12.2016, 09:55
Reprywatyzacja, dokumenty

Najnowsza wersja projektu o konfiskacie rozszerzonej w ostatni czwartek została przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrówźródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza przyspieszoną ścieżkę odzyskiwania nieruchomości, które urzędnicy w kontrowersyjnych okolicznościach oddali właścicielom roszczeń reprywatyzacyjnych.

Sąd prowadzący sprawę o oszustwo będzie mógł bowiem jednocześnie nakazać zwrot posesji, nawet jeśli nabywca wszedł w jej posiadanie zgodnie z prawem. W ten sposób zniknie konieczność prowadzenia dwóch odrębnych postępowań (karnego i cywilnego), bo w jednym procesie będzie można rozstrzygnąć zarówno o odpowiedzialności karnej, jak i o kwestii zwrotu uzyskanych korzyści. Co więcej, pozwoli to odebrać majątek osobom, które nie brały udziału w popełnieniu czynu zabronionego, lecz mimo to odniosły z niego korzyść.

Takie rozwiązanie znalazło się w opublikowanej właśnie kolejnej już wersji projektu przepisów o konfiskacie rozszerzonej przygotowanej przez resort sprawiedliwości. Zgodnie z art. 7 proponowanej ustawy, sąd karny będzie mógł zobowiązać każdą osobę, która w związku z czynem zabronionym przyjęła korzyść majątkową lub bezpodstawnie wzbogaciła się kosztem Skarbu Państwa, samorządu bądź przedsiębiorstwa państwowego, do zwrotu uzyskanego majątku albo jego równowartości lub orzec konfiskatę mienia. W postępowaniu karnym taka osoba ma być przesłuchiwana w charakterze świadka.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ff(2016-12-06 15:11) Zgłoś naruszenie 40

    "Nie mydl oczu ludziom. Jasno jest sprecyzowne, ze ppełniły przestępstwo i w wyniku którego uzyskały korzysci materialne." Przestępcy tak. Fajnie , że traktujesz wszystkich ludzi którzy od nich kupili jako normalnego dewelopera czy sprzedawcę jako przestępców czy o nim wiedzieli czy też nie. No ale to dla ciebie frajerzy przecież. Najlepsze, że ci prawdziwi cwaniacy przesiedzą z 10 lat a potem będą pławić się na jakiejś karaibskiej wyspie w luksusach Nawet nie wiadomo czy koniec końców nie będą to zwykłe słupy, co pójdą siedzieć. Pytanie też do ilu kolejnych pokole.. przepraszam do ilu nabywców mieszkań sięgnie ta zasada. No ale brawo Państwo. Tylko co to mi przypomina. Hmmm... Już wiem. To przypomina wszystko właśnie dekret Bieruta ! Cóż za chichot historii. Tak jak wtedy tak i teraz komisja i "niezależna pokuratura" Tak samo Państwo walczy z wyłudzaczami VAT. Nie wiedziałeś , że sprzedawca brał udział w karuzeli a masz pieniądze i majątek do konfiskaty. Nie szkodzi przecież mogłeś sprawdzić z kim się twój sprzedawca zadaje. Więc oddawaj kasę. A dlaczego nie od wyłudzacza się pytasz? A no bo już jego nie możemy znaleźć, nie wiemy zresztą kto za tym stał. Poza tym oni nie mają pieniędzy. Więc wicie, rozumicie SP jak kasyno nie może stracić.

    Odpowiedz
  • Jo(2016-12-06 09:38) Zgłoś naruszenie 01

    Nie mydl oczu ludziom. Jasno jest sprecyzowne, ze ppełniły przestępstwo i w wyniku którego uzyskały korzysci materialne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane