Środowa uchwała wskazująca prezydentowi trzech kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego nie jest uchwałą Zgromadzenia Ogólnego TK, lecz sędziów zebranych na ZO, którzy uznali, że mimo braku kworum należy wykonać ustawowy obowiązek wyłonienia kandydatów - podało w czwartek biuro TK.

Biuro TK, z upoważnienia Andrzeja Rzeplińskiego, wyjaśniło, że przed otwarciem ZO zostali zgłoszeni kandydaci na stanowisko prezesa TK. "W zgromadzeniu ogólnym wzięło udział 9 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Uniemożliwiało to podejmowanie uchwał przez ZO. Sędziowie obecni na posiedzeniu uznali jednak, że są zobowiązani do wykonywania konstytucyjnego obowiązku przedłożenia Prezydentowi RP kandydatów na stanowisko prezesa TK. Uchwała w tej kwestii nie jest uchwałą zgromadzenia ogólnego, ale uchwałą sędziów zebranych na ZO. Taka terminologia została zastosowana konsekwentnie w protokole obrad" - głosi komunikat biura.

W środę sędziowie TK obradujący na ZO wskazali prezydentowi Andrzejowi Dudzie trzech kandydatów na następcę Andrzeja Rzeplińskiego. Są to: Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja. Uchwała zapadła jednogłośnie. Zubik dostał cztery głosy, Rymar - trzy, a Tuleja - dwa. W ZO brali udział: Andrzej Rzepliński, Stanisław Biernat, Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Andrzej Wróbel i Marek Zubik.

Uchwałę przekazano już prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Jego rzecznik Marek Magierowski mówił w środę wieczorem, że prezydent dokona analizy tej uchwały.

Reklama

Zgodnie z projektem ustawy PiS dotyczącej TK, która ma trafić do podpisu prezydenta, wyłonienie kandydatów na prezesa TK byłoby nieważne, jeśli do dnia ogłoszenia tego aktu ZO przedstawiło prezydentowi kandydatów ( a ten nie powołał żadnego z nich), albo dokonało wyboru z naruszeniem obecnych przepisów. W takim wypadku całą procedurę trzeba byłoby powtórzyć, tym razem na zasadach określonych w nowej ustawie. Wówczas moc traciłyby "wszystkie (wcześniejsze - przyp. red.) czynności i akty dokonane w ramach procedury przedstawienia prezydentowi kandydatów na stanowisko prezesa".

PS/źródło: PAP