statystyki

Firmy ochroniarskie podnoszą ceny. Koszty pracy są coraz wyższe

autor: Małgorzata Raczkowska01.12.2016, 19:00
ochrona

Podnoszenie przez firmy ochroniarskie opłat za usługi jest zjawiskiem powszechnym i trwa od końca ubiegłego rokuźródło: ShutterStock

Faktem jest, że koszty pracy świadczonej na podstawie umów-zleceń wzrosły od stycznia bieżącego roku i wzrosną z nowym rokiem. Czy to wystarczające uzasadnienie dla podniesienia cen? Należałoby w tym celu zajrzeć do zawartej z firmą ochroniarską umowy.

Powinna ona po pierwsze określać wysokość opłat, po drugie – okoliczności, w jakich mogą one ulec zmianie. Jeśli firma podała uzasadnienie i kalkulacje podwyżki, klient może ją zaakceptować albo nie. Wtedy zmiana ceny jest wystarczającym powodem do rozwiązania umowy i powinno się to odbyć bez żadnych dodatkowych kosztów.

Co do zasady wspólnota, osiedle, a także indywidualni posiadacze nieruchomości mają wybór między różnymi firmami ochroniarskimi. Jak wyjaśnia Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ceny dóbr i usług w gospodarce wolnorynkowej są zasadniczo wynikiem gry podaży i popytu na rynku. Zawierając umowę na czas określony lub nieokreślony, strony ustalają warunki świadczenia samodzielnie i dobrowolnie.

Podnoszenie przez firmy ochroniarskie opłat za usługi jest zjawiskiem powszechnym i trwa od końca ubiegłego roku. Nowej fali podwyżek możemy spodziewać się właśnie teraz. Nie wnikając w słuszność czy niesłuszność ozusowania umów-zleceń i wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej, warto zauważyć, że te dwie zmiany w prawie wpływają na koszty pracy. Co się zatem stało?


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • DZIADEK -63 LATA -STAZ 48 LAT-16 WARUNKI SZKODLIWE(2016-12-02 12:27) Zgłoś naruszenie 11

    JESTEM NA SWIADCZENIU PRZEDEMERYTALNYM ODESZLEM ZWINY ZAKLADU ZLIKWIDOWANO HOTEL.MAM NA DZIEN DZISIEJSZY48 LAT PRACY WIEK63 LATA.PRACE ZACZYNALEM MAJOC15 LAT ZASADNICZA SZKOLA ZAWODOWA PRZY FMZ W PLOCKU DLA PRACUJOCYCH MAM SWIADECTWA.PO48 LATACH DOSTAJE Z ZUS889 ZL DO TEGO DORABIAM W OCHRONIE ALE MOGIE TYLKO690 ZL.GDZIE TU JEST PRAWO I SPRAWIEDLIWOSC I SOLIDARNOSC W KTURYCH BYLEM DZIALACZEM OD ZARANIA ORAZ DELEGATEM NA WALNE ZEBRANIA REGIONU PLOCKIEGO.DAJCIE LUDZIOM ZAROBIC PISALEM DO NSZZ SOLIDARNOSC RPO SPRAWA DLA REPORTERA PANSTWO W PANSTWIE JNTERWENCJA DO PANI PREMIER BEATY SZYDLO DOSTALEM ODPOWIEDZ IDZ PAN DO MOPSU.DO PREZESA KACZYNSKIEGO OPISALEM CALE SWOJE ZYCIE I JAK POMAGAM LUDZIOM STARSZYM NIE DOSTALEM RZADNEJ ODPOWIEDZI.JAKO ZWIOZKOWIEC POMAGALEM SWOIM CZLONKOM I NIE TYLKO :ZAPOMOGI PORZEGNANIA EMERYTOW WCZASY POD GRUSZO KOLONIE DLA DZIECI I MLODZIERZY BONY NA SWIETA PACZKI DLA DZIECI A NAWET NA DZIEN DZIECKA DOSTAWALI UCZNIOWIE KTUZY MNIELI U NAS PRAKTYKI.NAWET POMAGALISMY TYM UCZNIOM KUPUJOC UBRANIA KURTKI BUTY I NA SWIETA PACZKI Z ZYWNOSCIO DLA DUZYCH RODZIN.WALCZYLEM ZAWSZE O PODWYZKI SAM NIGDY NIE DOSTALEM BO BYL KARCONY PRZEZ DYREKCJE.ZAWSZE MNI MOWILI ZLIKWIDUJ PAN TEN ZWIOZEK DOSTANIESZ PAN LEPSZO ROBOTE.JA KRUTKO NIGDY I BYLEM DO KONCA Z LUDZMNI DO LIKWIDACJY HOTELU.MAM16 LAT PRACY W WARUNKACH SZKODLIWYCH IKILKA SPRAW PRZEGRANYCH PRZEZ SOD I ZUS.TERAZ NIE MA MI KTO POMUC WALCZE SAM ILE MNIE TO KOSZTUJE TO JA WIEM SAM.ALE DO POKI ZYJE BEDE WALCZYL MOZE WTEN SPOSOB POMOGIE SWOIM SYNOM I WNUKOM.

    Odpowiedz
  • janosik(2016-12-03 08:19) Zgłoś naruszenie 01

    Emeryci wojkowi policja nie owinni dorabiac na emeryturach bo blokuja etaty chyba źe maja mniej niź 2 tys zł

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane