statystyki

Firmy ochroniarskie podnoszą ceny. Koszty pracy są coraz wyższe

autor: Małgorzata Raczkowska01.12.2016, 19:00
ochrona

Podnoszenie przez firmy ochroniarskie opłat za usługi jest zjawiskiem powszechnym i trwa od końca ubiegłego rokuźródło: ShutterStock

Faktem jest, że koszty pracy świadczonej na podstawie umów-zleceń wzrosły od stycznia bieżącego roku i wzrosną z nowym rokiem. Czy to wystarczające uzasadnienie dla podniesienia cen? Należałoby w tym celu zajrzeć do zawartej z firmą ochroniarską umowy.

Powinna ona po pierwsze określać wysokość opłat, po drugie – okoliczności, w jakich mogą one ulec zmianie. Jeśli firma podała uzasadnienie i kalkulacje podwyżki, klient może ją zaakceptować albo nie. Wtedy zmiana ceny jest wystarczającym powodem do rozwiązania umowy i powinno się to odbyć bez żadnych dodatkowych kosztów.

Co do zasady wspólnota, osiedle, a także indywidualni posiadacze nieruchomości mają wybór między różnymi firmami ochroniarskimi. Jak wyjaśnia Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ceny dóbr i usług w gospodarce wolnorynkowej są zasadniczo wynikiem gry podaży i popytu na rynku. Zawierając umowę na czas określony lub nieokreślony, strony ustalają warunki świadczenia samodzielnie i dobrowolnie.

Podnoszenie przez firmy ochroniarskie opłat za usługi jest zjawiskiem powszechnym i trwa od końca ubiegłego roku. Nowej fali podwyżek możemy spodziewać się właśnie teraz. Nie wnikając w słuszność czy niesłuszność ozusowania umów-zleceń i wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej, warto zauważyć, że te dwie zmiany w prawie wpływają na koszty pracy. Co się zatem stało?


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • DZIADEK -63 LATA -STAZ 48 LAT-16 WARUNKI SZKODLIWE(2016-12-02 12:27) Zgłoś naruszenie 11

    JESTEM NA SWIADCZENIU PRZEDEMERYTALNYM ODESZLEM ZWINY ZAKLADU ZLIKWIDOWANO HOTEL.MAM NA DZIEN DZISIEJSZY48 LAT PRACY WIEK63 LATA.PRACE ZACZYNALEM MAJOC15 LAT ZASADNICZA SZKOLA ZAWODOWA PRZY FMZ W PLOCKU DLA PRACUJOCYCH MAM SWIADECTWA.PO48 LATACH DOSTAJE Z ZUS889 ZL DO TEGO DORABIAM W OCHRONIE ALE MOGIE TYLKO690 ZL.GDZIE TU JEST PRAWO I SPRAWIEDLIWOSC I SOLIDARNOSC W KTURYCH BYLEM DZIALACZEM OD ZARANIA ORAZ DELEGATEM NA WALNE ZEBRANIA REGIONU PLOCKIEGO.DAJCIE LUDZIOM ZAROBIC PISALEM DO NSZZ SOLIDARNOSC RPO SPRAWA DLA REPORTERA PANSTWO W PANSTWIE JNTERWENCJA DO PANI PREMIER BEATY SZYDLO DOSTALEM ODPOWIEDZ IDZ PAN DO MOPSU.DO PREZESA KACZYNSKIEGO OPISALEM CALE SWOJE ZYCIE I JAK POMAGAM LUDZIOM STARSZYM NIE DOSTALEM RZADNEJ ODPOWIEDZI.JAKO ZWIOZKOWIEC POMAGALEM SWOIM CZLONKOM I NIE TYLKO :ZAPOMOGI PORZEGNANIA EMERYTOW WCZASY POD GRUSZO KOLONIE DLA DZIECI I MLODZIERZY BONY NA SWIETA PACZKI DLA DZIECI A NAWET NA DZIEN DZIECKA DOSTAWALI UCZNIOWIE KTUZY MNIELI U NAS PRAKTYKI.NAWET POMAGALISMY TYM UCZNIOM KUPUJOC UBRANIA KURTKI BUTY I NA SWIETA PACZKI Z ZYWNOSCIO DLA DUZYCH RODZIN.WALCZYLEM ZAWSZE O PODWYZKI SAM NIGDY NIE DOSTALEM BO BYL KARCONY PRZEZ DYREKCJE.ZAWSZE MNI MOWILI ZLIKWIDUJ PAN TEN ZWIOZEK DOSTANIESZ PAN LEPSZO ROBOTE.JA KRUTKO NIGDY I BYLEM DO KONCA Z LUDZMNI DO LIKWIDACJY HOTELU.MAM16 LAT PRACY W WARUNKACH SZKODLIWYCH IKILKA SPRAW PRZEGRANYCH PRZEZ SOD I ZUS.TERAZ NIE MA MI KTO POMUC WALCZE SAM ILE MNIE TO KOSZTUJE TO JA WIEM SAM.ALE DO POKI ZYJE BEDE WALCZYL MOZE WTEN SPOSOB POMOGIE SWOIM SYNOM I WNUKOM.

    Odpowiedz
  • janosik(2016-12-03 08:19) Zgłoś naruszenie 01

    Emeryci wojkowi policja nie owinni dorabiac na emeryturach bo blokuja etaty chyba źe maja mniej niź 2 tys zł

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane