statystyki

Sędzie i śledcze bez przywilejów kobiet

autor: Bożena Wiktorowska, Emilia Świętochowska28.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 28.11.2016, 06:30

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom resort sprawiedliwości dał zielone światło do wydłużenia wieku emerytalnego dla kobiet sędziów i prokuratorów do 65. roku życia. Zadeklarował jednak, że w przyszłości przedstawi projekt przepisów, które wyeliminują nierówne traktowanie tej grupy zawodowej.

– Żeby nie blokować uchwalania ustawy, nie zgłaszamy poprawki – stwierdził na posiedzeniu komisji senackiej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Nie sprecyzował jednak, kiedy ogłosi propozycje zmian dostosowujących uprawnienia emerytalne kobiet sędziów i prokuratorów do tych, którymi cieszą się pozostałe ubezpieczone.

Tymczasem zaledwie dzień wcześniej inny wiceminister Łukasz Piebiak powiedział PAP, że resort podczas prac w Senacie zaproponuje obniżenie wieku przechodzenia w stan spoczynku do 60 lat, aby usunąć „niedopatrzenie legislacyjne”.

Prezydencki projekt ustawy o rentach i emeryturach przewiduje, że kobiety będą mogły odejść z pracy po ukończeniu 60. roku życia, a mężczyźni – 65. Wyjątkiem od tej zasady są prawniczki pracujące w sądach i prokuraturach. One będą mogły przejść w stan spoczynku jak ich koledzy, czyli pięć lat później niż wszystkie inne kobiety. To przeoczenie jest efektem poprawki zgłoszonej w czasie prac sejmowych przez samo Ministerstwo Sprawiedliwości. Z ustawy o ustroju sądów powszechnych wykreślono bowiem przepis umożliwiający sędziom i śledczym przejście na wcześniejszą emeryturę (kobiety po ukończeniu 55 lat, mężczyźni – 60). Obecnie mają do tego prawo jedynie ci, którzy osiągną wymagany wiek do końca 2017 r. Wszyscy pozostali, niezależnie od płci, przejdą w stan spoczynku po 65. urodzinach.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane