Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski podjął decyzję o poszerzeniu składu zespołu prokuratorów, który od 17 października funkcjonuje we wrocławskiej prokuraturze - podało biuro prasowe PK.

Z kolei w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie powołano wczoraj specjalny zespół prokuratorów specjalizujących się w prawie cywilnym i administracyjnym oraz posiadających duże doświadczenie zawodowe w tym zakresie.

Do zadań nowych śledczych będzie należało prowadzenie postępowań związanych z reprywatyzacją nieruchomości położonych na terenie Warszawy z zakresu prawa administracyjnego i cywilnego. "W szczególności będą oni analizowali akta administracyjne i sądowe, opracowywali projekty środków prawnych, a także brali udział w postępowaniach przed właściwymi organami administracji i sądami powszechnymi oraz administracyjnymi" - dodano w komunikacie PK.

Wszystkie działania podejmowane w sprawach związanych z reprywatyzacją w Warszawie będą koordynowane przez Prokuraturę Krajową.

Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

W drugiej połowie października prok. Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej mówił, że śledztwami w tym zakresie zajmuje się w sumie 34 śledczych oraz funkcjonariusze CBA, wywiadu skarbowego i generalnego inspektora informacji finansowej. Dodawał, że obecnie prowadzonych jest ok. 100 postępowań, w tym 20 śledztw (reszta to postępowania sprawdzające).

(PAP)

sta/ wkt/PS