statystyki

Urząd może nie rozpoznać sprawy lub odmówić jej wszczęcia

16.11.2016, 18:00
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Podstawą odmówienia wszczęcia postępowania może być to, że wnioskodawca nie jest stroną sprawy.źródło: ShutterStock

Kiedy urzędnik może pozostawić sprawę bez rozpoznania, a kiedy odmówić jej wszczęcia?

Bartosz Bator adwokat z kancelarii adwokackiej BBP

Bartosz Bator adwokat z kancelarii adwokackiej BBP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

To dwie często problematyczne sytuacje, czasem ze sobą mylone. Niemniej kodeks postępowania administracyjnego wyraźnie je rozróżnia.

Kwestię pozostawienia sprawy bez rozpoznania reguluje art. 64 k.p.a. Zgodnie z tym przepisem sprawa może pozostać bez rozpoznania, jeżeli w podaniu nie wskazano adresu osoby wnoszącej pismo, a urząd nie ma możliwości jego ustalenia. Wniosek można także pozostawić bez rozpoznania, jeśli nie spełnia innych wymogów formalnych, np. brakuje w nim wskazania osoby wnoszącej lub żądania. Przy czym organ, który otrzyma niepełne pismo, zanim zdecyduje się na pozostawienie go bez rozpoznania, musi wezwać stronę do uzupełnienia braków w terminie siedmiu dni i koniecznie z pouczeniem, jakie będą konsekwencje nieusunięcia braków.


Pozostało 4% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane