statystyki

Kontrowersyjna praktyka, czyli firma bez nazwy szuka pracownika

autor: Karolina Topolska, Konstanty Dobiejewski, Aleksandra Dolak10.11.2016, 06:55; Aktualizacja: 10.11.2016, 07:03

Rekrutacje ukryte mogą być przykrywką do wyłudzania danych, a nawet mimowolnego udziału w przestępstwie. Eksperci w niektórych przypadkach mają też wątpliwości co do ich zgodności z prawem.

Wyłudzenia danych są dziś na porządku dziennym. Łatwą metodą ich pozyskania przez przestępców jest zamieszczenie oferty pracy. Media często informują o takich sprawach, w których oszuści przy okazji rekrutacji proszą o podanie nie tylko takich informacji jak wykształcenie czy przebieg dotychczasowego zatrudnienia, lecz także np. numerów PESEL, dowodu osobistego czy rachunku bankowego.

Idealną sposobnością do wyłudzenia danych mogą być rekrutacje ukryte, czyli takie, w których pracodawcy na początku nie ujawniają swoich danych. Potwierdza to generalny inspektor ochrony danych osobowych i przestrzega przed korzystaniem z usług nieznanych podmiotów, a w szczególności przed udostępnianiem w sposób nieprzemyślany szerokiego zakresu informacji o sobie. Wskazuje przy tym, że wprawdzie osoba, której dane dotyczą, może z własnej woli przekazać w CV więcej informacji o sobie, ale pracodawca nie ma prawa żądać od kandydata do pracy przekazania w procesie rekrutacji informacji w zakresie szerszym, niż wskazuje na to art. 221 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; dalej: k.p.). W ogłoszeniu można zatem wymagać podania wyłącznie takich danych, jak: imię (imiona) i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

GIODO radzi więc, by przy udostępnianiu danych potencjalnym pracodawcom zachować szczególną ostrożność.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane