Posłowie PO i Nowoczesnej przekonywali, że prace nad projektami ustaw w sprawie TK toczą się w Sejmie za szybko i "pod osłoną nocy".

Piotrowicz odpowiadając na zarzuty opozycji, powiedział, że w czwartek w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy w sprawie statusu sędziów TK, a w piątek - pierwsze czytanie projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK. -Prace (nad tymi projektami - przyp. red.) toczą się z dużą rozwagą i bez pośpiechu - zapewnił.

- Zawsze jest albo za wcześnie, albo za późno, nigdy nie słyszę, że w sam raz - dodał. Zaznaczył też, że harmonogram posiedzenia Sejmu jest bardzo napięty. -Z tego względu pierwsze czytanie projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK odbędzie się późno - zaznaczył. Zgodnie z harmonogramem, prace nad projektem rozpoczną się w piątek o godz. 20.45.

Projekt w sprawie statusu sędziów trafił do Sejmu pod koniec września. W połowie października komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała izbie jego uchwalenie. Po burzliwej dyskusji odrzucono wtedy poprawki PO i Nowoczesnej.

Projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, autorstwa posłów PiS, przewiduje m.in. nowe zasady wyłaniania przedstawianych prezydentowi kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

(PAP)

mrr/ as/PS